od čeho je odvozené slovo VÁNOCE a jak topojmenování vzniklo?

Nejlepší odpověď
brillant

Slovo Vánoce pochází ze staroněmeckého wāhnachten (dnes Weihnachten), složeného z wīha- (světit) a Nacht (noc). Machkův slovník uvádí staroněmecký tvar wínnahten a soudí, že k převzetí muselo dojít ještě v předcyrilome­todějské době. Pfeiferův slovník odvozuje německé weihen od staroindického vinákti, třídit, oddělovat. Jiné vysvětlení, které však nemá oporu v dokladech a je tedy „lidovou“ etymologií, je z výrazu dvě noce, který označoval období, kdy noc trvala jako tři.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vá­noce

Další odpovědi
annas

Zajímavosti o Vánocích.
Vědci se shodují v tom, že kořeny dnešních vánoc je třeba hledat již v pohanských oslavách zimního slunovratu. Vánoce nemají jen tradici evropskou. Slavily se v Asii, u amerických Indiánů i jinde. Ve starém Římě se nakonec oslavy ustálily na 25. prosinec. Datum zvolil r. 274 po Kr. císař Aurelián jako den „natalis solis invicti“ – den. Zrození nepřemožitelného Slunce odle jazykovědců pochází z němčiny. Jeho původní název byl „svatá noc“.

Staré německé slovo Weihnachten si naši předkové počeštili zajímavým způsobem: první část
(vá-) převzali beze změny a druhou počeštili (weihen = zasvětit, nachten = stmívat se, Nacht = noc).

http://www.pou­tnici.com/jaky-je-asi-puvod-slova-vanoce.html

Názory etymologů:

Vánoce = stará předcyrilometo­dějská výpůjčka z němčiny. K tomu se přiklánějí současní etymologové – původ od něm. příd. jm. svatý – uich – tedy Svatá noc. Nesouhlasí s doslovným převzetím ze slova winnahten (dnes Wiehnachten).

Ať už je původ slova jakýkoliv, Vánoce zůstávají …

lukas.zmizik

mohlo by to být od slova vánočka, tedy od pečiva, které se právě k vánocům vztahuje?