fortin

O kolik se zmenší průtok měděné trubičky když ji zploštím?

http://pandatron­.cz/?456&dymos­troj_2

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Plocha průřezu . rychlost = konstanta

Když zmenším průřez vzroste rychlost a opačně, zvětším průřez klesne rychlost, ale objemový tok musí zůstat konstantní

Další odpovědi
mosoj

Pokud jenom změníte tvar průřezu bez prohnutí pláště dovnitř bude plocha průřezu ( plochy ) stále stejná. Přesto tvar trubičky má na průtok vliv. Tok kapaliny v trubičce je charakterizován laminárním prouděním. Nejideálnější laminární proudění je v trubičce kruhového průřezu. Ne nadarmo jsou pro kapaliny trubičky tohoto tvaru.
Pokud použijete pro tok kapaliny trubičku jiného tvaru průřezu naruší se laminární proudění a v toku vzniknou rušivé turbulence které průtok kapliny sníží i při stejné velikosti průřezu.

Alesh

Zajímavý odkaz 🙂
V otázce chybí jeden zásadní údaj: jak moc, resp. na jaký útvar. Bez tohoto údaje odpověď zní: o 0 % (žádné zploštění) až 100 % (absolutní zploštění) 🙂