Marky Stark

O jaký druh přísudku se jedná?

Dobrý den, potřebovala bych poradit, ve středu jsme psali test z českého jazyka na větné členy, vyskytla se tam věta:„Na ulici byla zaparkována osobní i nákladní auta.“ Přísudek byla zaparkována jsem určila jako přísudek slovesný, jelikož se domnívám, že jde o trpný rod slovesa, ovšem má učitelka tvrdila, že má být jmenný se sponou. Kdo z nás má pravdu? Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Přísudek – byla zaparkovaná. Už z pohledu je jasné, že je tvořený pomocným tvarem slovesa být a jmenným tvarem příčestí trpného.
Takže to nemůže být přísudek slovesný, V tomto případě „byla“ není sloveso plnovýznamové, takže ani z toho důvodu nejde o přísudek slovesný.

Naproti tomu – Auta se zaparkovala – je také pasívum, ale zvratné, i když není přímo vhodné, ale zde jde o přísudek slovesný.

Přece rod trpný/činný je gramatická kategorie sloves, patří do tvarosloví, ale v oblasti syntaxe pak sloveso v určitém tvaru
( kategorie osoba, číslo, čas, způsob, rod, vid) je větným členem,, zpravidla přísudkem. .

Další odpovědi
Gestas

Paní učitelka má vždycky pravdu :D

ivzez

Také bych byla odpověděla, že to není přísudek slovesný,
ale neuměla bych to vysvětlit tak dobře jako Annas. (–: