JájsemRaibek

Byl tam ještě ten velký vír?

Vím, že to již zde několikrát proběhlo, dokonce nedávno, kdy tazatel otázku na výr – vír velmi zkomplikoval.
Jenže já se normálně zeptám někoho, zda tam je ještě ten velký vír – výr? Tak a teď „babo raď“. Samozřejmě tím nemyslím hned annas :DDD Ale vlastně ona může, resp. jako znalec by měla odpovědět.
Otázka dotyčnému je položena, samozřejmě není určeno o koho se jedná, zda o vodu nebo o zvíře. Jaké i/y tedy bude v této tázací větě, která si myslím je češtinářsky správně?

Nejlepší odpověď
annas

Jak jste správně uvedl, otázka na vír/výr už byla několikrát zodpovězena. Je pravda, že předchozí otázky byly konkrétnější.

Vaše je obecná, proto reaguji z pohledu syntaxe = skladby (stavby) české věty.

Vaše otázka není stylisticky správně, když jste se zeptal, přepokládám, že ústně. Použil jste homofony, které zní v mluvené řeči stejně. Bez další valence a kontextu není možné správně na ústní dotaz odpovědět.

V psané podobě byste musel rozlišit pravopisem. Podle vší otázky to vypadá, že jste se ptal na vodní vír.

1. Každá věta má mít správnou větnou stavbu, tedy tzv. valenční syntax. Vyplývá z toho, že přísudek (základní větný člen) má schopnost vázat na sebe určitý počet dalších větných členů.

Z toho plyne, aby věta dávala smysl a byla jednoznačná, je třeba doplnít větné členy. Pokud není význam jasný, tak rozvité větné členy, které vytvářejí správnou strukturu věty a správný kontextový význam.

„Byl tam ještě ten velký vír?“ Zjednodušené – byl … velký vír? Aby šlo o úplnou větu, která má určitý význam, je třeba, aby byla správně stylizovaná. Je nutné doplnit valenci.

Byl tam ještě ten velký VODNÍ vír? ..... Nebo místo „tam“ – NA VODĚ. Nebo …„tam“ – V LESE velký PTÁK výr?

Případně jiná stylizace .. Viděl jsi na vodě VÍR a v lese VÝRA? Neživotný x životný tvar.

Další možnost – odborný název pro ptáka výra je VÝR VELKÝ, ale opět je nutné další doplnění. Např. Výr velký je velký druh sovy.

2. Slova vír/výr jsou tzv. homofony. Jsou vytvořená od jiného základu, shoduje se ve formě zvukové, ale liší se v podobě pravopisné.

Stejně mít/mýt; bít/být, písek/Písek atd.

Snad vám toto vysvětlení stačí.
Jinak platí obecně, že je důležité se správně vyjadřovat nejen ústně, ale také správně číst a porozumět psanému textu.

Další odpovědi
marci1

V této tázací větě, kdy není jasné, jestli se jedná o vodní vír, či zvíře výr, nelze určit , jaké -í,ý- tam napsat. Byl tam ještě ten velký v-r? 🙂