Kepler

Nezdá se vám, že čím víc na energiích ušetříme, tím víc nám to dodavatelé zdraží?

Např. centrální dodavatelé tepla mají čím dál menší odběr, protože jsou mírnější zimy a zateplují se budovy. Dodavatelé elektřiny zase dojíždějí na to, že máme čím dál úspornější spotřebiče. Není vlastně ta „úspora“ moc drahá?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zdá.
A totéž se děje u spotřeby vody.

Další odpovědi
marci1

Bohužel je tomu tak. Čím více se snažíme uspořit vodu, která se stává drahocennou, je jí méně a méně, stává se dražší a dražší. Totéž s elektřinou. Úsporné elektrospotřebiče, úsporné žárovky a platíme víc a víc. Je to vlastně paradox a co bude dál?

Yuwanna

Všichni dodavatelé elektřiny ji nakupují za stejnou cenu. Ceny pro domácnosti se odvíjí nejen od spotřeby ale hlavně také od velikosti společnosti, která ji domácnosti fakturuje. Neznamená to ale, že čím větší společnost, tím menší peníze díky tomu, že mají více odběrných míst. Je v tom hlavně to, že čím větší společnost, tím více zaměstnanců, které musí společnost zaplatit a ještě vydělat, nehledě na tom že určité společnosti mají si myslím zbytečně pobočky ve stovkách měst, tím pádem se za tyto kanceláře platí i nájem (resp. to plat odběratele elektřiny) a je v tom i hromada dalších výdajů.U jednoho z poskytovatelů jsem pracovala… a docela mi to otevřelo oči :)

Mc Merkurion

… kdys furt nečuměl po hvězdách, tak by sis všiml, že to se děje již více než čtvrtstoletí, od té doby, co se vše odstátnilo, a lidi začli šetřit … tak vono je to trochu i logický, jelikož trubky/dráty se musí udržovat neustále, bez ohledu na množství, ale rozpočítává se na množství … je to jako s autobusama, tak dlouho zdražujou, až nakonec přestanou jezdit úplně …

Edison

Zcela normální, leč nesprávný jev. Úbytek prodeje by se bez tohoto „opatření“ projevil záporným růstem. Navíc by se tak zvyšoval podíl provozních nákladů na distribuci.

aliendrone

LOL! A co bys chtěl od oligipolního kapitalismu, který se ve prospěch „stability“ (čímž se rozumí především ochrana oligopolů před ztrátou) zbavil za pomoci regulací, dotací, dumpignů a dalších zvěrstev samoozdravného očišťujícího přirozeného hospodářského cyklu (krize, deprese, oživení, konjunktura) nebo ho pokřivil k nefunkčnosti?

Tohle je jeden z nejmarkantnějších ukazatelů nevyhnutelného krachu dem(ent)okracie. Neustálé VYNUCOVANÉ navyšování cen/poplatků nutné pro udržení/přežití oligopolů se bude ZVYŠOVAT. V bankovním sektoru už to mrzáci dotáhli tak daleko, že už zavádí v některých případech NEGATIVNÍ úroky!! (tzn. že když do banky peníze DÁŠ, nejen že nedostaneš úroky, ale ještě tě o vklad budou obírat!!!) Zatím se to většiny fyz. osob netýká, ale všeho do času!

V dobách, kdy se o tom jen uvažovalo/mluvilo jsme se tomu všichni smáli, každý totiž věděl, že zavést něco takového je naprostý nesmysl, že taková idiotská hovadina NIKDY nemůže projít! :D :D A dnes? https://ekono­mika.idnes.cz/e­vropske-banky-zavadeji-zaporne-uroky-dyp-/eko-zahranicni.as­px?c=A160816_084734_e­ko-zahranicni_nio :( :(

Kryšpín

Může za to budování komunismu, 40 let tady nebyla demokracie, ani kvalitní kapitál tudíž Česko není ještě ve správných kolejích, aby bylo pochopeno, že vše vyřeší neviditelná ruka trhu

Klaproth

Ano. Může za to neviditelná ruka trhu.

Emefej

Pouze pomluvy. To by pan president a premiér nikdy nedovolili.