Má to logiku? Pošta bude zdražovat z důvodu dlouhodobé klesající poptávce. To mi rozum nebere.

Doplňuji:
I to je logické, když jako živnostník zdražím své výrobky jen proto, že nemám odbyt?

Nejlepší odpověď
gecco

Má to logiku…
Ze stejného důvodu zdražují všechny podnikatelské subjekty\, jejich značná část nákladů je fixní (bez ohledu na výši prodaných služeb či výrobků) – fix je nutné rozpočítat na nižší produktivitu…
Typicky distriburoři – vody, plynu, elektriky – i ta pošta – provoz distribuční sítě sebou nese stejné náklady bez ohledu klesající ´provoz´…
😉
Doplňuji:
Jako živnostník jsi v trošku jiné pozici…
😉
Ale jo – můžeš zkusit zdražit, když se ´neuživíš´ – ale protože Franta ze sousední vesnice provozuje stejné řemeslo a nezdražuje, zkrachuješ…
Pokud jde o výše zmíněné distributory – nezkrachují, protože jaksi nemáš volbu, nejsou jiné distribuční sítě na výběr…

Další odpovědi
klumprt

Pokud nejdou živnostníkovy produkty na odbyt, musí živnostník

  • zlevnit pokud je to možné
  • vymyslet nějakou inovaci, která zaujme zákazníky
  • věnovat se něčemu jinému
  • živnost zabalit a jít na pracák.

Pošta není živnostník, ale státní podnik. Aby udržela příjmy, tak může prostě zdražit, což je ze všeho nejjednodušší. To, že by občan či podnikatel šel poslat balík nebo psaní k jiné společnosti, je netrápí, stejně všichni mailují a stejně už jde většina balíků přes DPD, PPL apod. Kdo je neopustí jsou ovšem státní úřady a instituce. Zde je stabilní příjem zaručen, takřka bez ohledu na cenu služeb. Co na tom, že to stejně zaplatí daňový poplatník. Tady dávno nejde o to ušetřit, ale urvat co nejvíc pro sebe.
A kdyby náhodou se pošta ocitla ve ztrátě, tak se půjde za ministrem a ten vždycky nakonec díru zalepí. Opět z peněz poplatníků.

anonym

To je právě princip kapitalismu.Ne šetřit, ale co nejvíce rozhazovat, aby měl podnikatel největší zisky.Jakmile lidi začnou šetřit, podnikatel nedosahuje zisků, propouští zaměstance a zdražuje výrobky.Jemu nejde o to, aby se šetřilo materiálem, lidskou sílou, on potřebuje mít na to, aby mohl reprezentovat, čili mít honosné věci a jezdit na honosné dovolené.
Takhle se chová nejen Česká pošta, ale obchodníci s vodou, s elektřinou atd.
Přece nechcete, aby manažeři těchto podniků brali menší než stotitícové platy?

Drap

Ano, i to má jistou logiku. Pošta zajišťuje celorepublikově jistou veřejnou službu, které neni vždy lukrativní. K jejímu zajištění má jisté náklady . Pokud má nadále tuto službu zajišťovat, je jedním ze způsobů jak na ni získat peníze i zdražení při klesající poptávce. Dalším způsobem by byly další aktiviti, při kterých by se dalo dostatečně využít již existující vybavení.

setapouch

Je několik metod, jak dosáhnout zisku. Ideální je nabízet věc každodenní spotřeby (každý den musíš koupit novou), kterou potřebuje ohromné množství lidí. Pokud nemáš konkurenci, vyděláš balík.

Druhá možnost je udělat levnou věc, kterou si chce koupit ohromné množství lidí.

Třetí je vzbudit zdání exkluzivity a pak závratně zvýšit marži (případ luxusního zboží).

Čtvrtý způsob může využít Česká pošta – mít určité množství zákazníků, kteří tvé služby využívat musí (zákonná povinnost). Pak můžeš nasadit ceny nepřiměřeně vysoké a zákazníci stejně budou platit. Podobný přístup volí Vláda při vyhrožování, že když nebudeme řádně platit daně, zvedne je těm, kteří řádně platí.

pusinka50

Proč myslíš, že se neustále zdražuje voda, elektřina a plyn. Čím více lidé šetří, jakože šetří, tím mají společnosti menší zisky, tím více musí zdražovat. Když třeba lidé reagují na různé „dobře míněné“ výzvy typu „na protest proti zdražení elektřiny vypněte dnes večer na minutu všechny el. přijímače a zhasněte všechna světla“, je to špatně, čím více lidí vypne elektřinu, tím okamžitě vznikne dodavateli el. energie ohromná finanční ztráta, kterou pak musí nahradit dalším zdražováním. To samé je to s poštou, ta se taky musí nějak uživit, když nechce rušit pobočky a propustit zaměstnance, na což by lidé reagovali jen další nespokojeností

arygnoc

každý podnik/organizácia ponúkajúca nejaké služby má nejaké fixné náklady, ktoré pre svoju existencu hradiť proste musí.

k získaniu týchto prostriedkov vedú dve cesty (okrem dotácií, injekcií z rozpočtu, rezerv, …):

  • zvýšenie ceny za službu (u solídnej služby i za nejaký pridaný nadštandart, ktorý hoci aj nechceme, ale nejako sa to zdôvodniť musí, u nesolídnej – čo je prípad i českej pošty, zhoršením služieb [napr. zatváraním pobočiek])
  • zníženie ceny za služby a prilákanie zákazníkov od konkurencie, zvýšenie počtu zákazníkov (slovenská železnica zavedením zľavy pre týždenné lístky [zamestnanecké], súbežné autobusové linky so železnicou padajú jedna za druhou).

u štátnych podnikov je situácia iná.
často sa jedná o také molochy, že sa proste zvládnuť nedajú (organizačne, inovačne, …) – aspoň to tvrdí ich management a berie za to ťažké prachy.

resumé:
logika/nelogika, nejedná sa o podnikateľský subjekt, ale v súčasnej situácii o zbytočný prepych štátu, ktorý jednoducho nemyslí ekonomicky auž vôbec nie na zajtrajšok – alebo myslí veľmi dobre na zajtrajšok, nebojte, po krachu/odpredaji štátneho podniku sa niekto dobre nabalí, keď odkúpi sieť služieb s hotovou/vybu­dovanou ifraštruktúrou.

;-Q

zjentek

to máš tak- když se budeme málo umejvat, tak ti zdraží voda ..ale když se přestaneme mejt úplně, tak se celej proces pos.ere a až se restartuje, tak bude voda zase za hubičku ..takže se na tu poštu musíš na nějakej čas vyprdnout a poučit o tomtéž všechny ostatní. Vše je to otázka času, ale je dobrý počítat s tím, že to vezme fáákt déélši čas ;)

gecco

Lahny, Lahny, až tebe jednou ta ´nas*anost´ přejde, ty si oddychneš…
;-DD
Píšeš to, jakoby za socialismu služby pošty a telekomu a ceny energií a vody nestoupaly…

anonym

pro gecco
Když můj otec v šedesátých letech (1964 – 1967) šetřil na Š1000MB, tak se za celou dobu ceny žádného zboží nezvedly.
Když jsem já šetřil v osmdesátých letech (1983 – 1987) šetřil na Š120, tak se také ceny za celou dobu nezvedly.
Tenkrát jsme nemuseli šetřit na doktory, na léky, na pobyt v nemocnici, na to, že budeme nezaměstnaní a nebudeme mít peníze, čímž se nám šetřilo lépe.
Cena známky na dopis se za 40let zvedla o 20!!! haléřů. Známka stála v šedesátých letech 30 haléřů a na konci osmdesátých let 50 haléřů.
Cena volání z budky se z šedesátých let (0,25 Kčs) zvedla na 0,50 Kčs na konci let osmdesátých.Tak tomu já opravdu říkám zdražení.
Ukažte mi za posledních dvacet let KDY SE CENY NĚKTERÉHO ZBOŽÍ NEZVEDLY.

Pepa25

Ještě aby se ceny telefonování často měnily, když se na zavedení linky čekalo několik let … :-/

setapouch

Když se řekne A, je třeba říct i B. Nebudu dohledávat vývoj cen a mezd, ale snad na vše dnes vyděláváme výrazně kratší dobu. Takže mně nevadí, že ceny rostou, protože mzda mi roste rychleji.

pusinka50

setapouch: ne každý má štěstí jako ty, že ti mzda neustále roste a navíc rychleji, než ceny. Většině lidí v republice ale mzda neroste nebo jen o pár korun.

setapouch

Nesouhlasím. Možná se to nezdá, ale na naprostou většinu zboží dnes vyděláváme daleko kratší dobu než dřív.

klumprt

Co se týče dopisní známky tak jde o zdražení o 66%.
Co se týče volání z budky tak tam jde o zdražení o 100%.

anonym

Máte pravdu, ale to BYLO ZA 20 LET.O kolik procent se zdražila pošta od r.1995?Tam je to víc než 100%. A dneska z platu dělníka (10000) neušetřím za 4 roky na Fabii, jako tenkrát na Š 120.
Já tenkrát plat 2500, manželka 1800 + přídavky na tři děti 660 Kčs (týdenka do práce 2 !!!Kčs, manželce komunisti vozili práci domů…Mileta kapesníky).
Dneska já plat 10 tisíc, za benzín do práce 3000 (nyní jsem nezaměstnaný, takže bez peněz), manželka plat 8500, za autobus do práce 1200 Kč.
Takže kdy se mně žilo lépe??

gecco

Lahny – uznávám, že tehdy (podle toho, co píšeš), se ti žilo lépe…
Nic proti…
Jiným se zase tehdy žilo hůře, než dnes…
___
Ovšem – jak toto souvisí s otázkou, proč bude Česká pošta na klesají poptávku reagovat zdražením, to fakt nevím…

anonym

Máš pravdu lahny, ale tady sytý hladovému nevěří.

zjentek

..no ale na Š 120 se neska ušetřit dá tak co..