Honziiik

Nevíte ze kdy je úplně první vyobrazení Prahy? Kresba nebo rytina atd

Prostě kdo ji první nakreslil.

Nejlepší odpověď
annas

V Norimberku v roce 1493 vyšla bohatě ilustrovaná latinská kronika LIBER CHRONICARUM. Autor této rozměrné knihy je Hartman Schedel, místní lékař. Kniha obsahuje dřevoryty vzniklé podle kreseb Michaela Wolgemuta a Wilhelma Pleyenwurffa.
Popisuje historii lidstva dle Bible, ale také zobrazuje nejvýznamnější země a města tehdejšího světa. A mezi nimi je i Praha!

Dosud nejstarší spolehlivě známé grafické vyobrazení našeho hlavního města.

http://www.vltavan-praha.cz/vyobra­zeni.htm

Další odpovědi
manon

Nejstarší známé zobrazení Prahy je dřevoryt v Schedelově kronice vydané v Norimberku v roce 1493. Někteří odborníci přisuzují autorství mladému Albrechtu Dürerovi. K dalším známějším autorům zobrazujícím starou Prahu patřili např. Filip van den Bossche, Václav Hollar (1607–1677), Vincenc Morstadt (1802–1875), Samuel Prout a jiní.

Zdroj: http://www.sta­rapraha.cz/his­torie-praha.php

anonym

Doplňuji: říká se tomu veduta.(výtvarné zpracování pohledu na město) :))

annas

Manon, bylas rychlejší. Když jsem klikla na Odpovědět, žádná odppvěď ještě nebyla vložená. Otevřela jsem si teď tvůj odkaz. V něm jsem při hledání byla, ale špatně četla. Jsou zde i pohlednice Prahy.

Proto jsem hledala dál a našla, že faktem zůstává, že první kresebné zobrazení Prahy na dřevorytu z r. 1493 je i vůbec nejstarším zobrazením Podskalí, které v té době již bylo zahrnuto do opevnění Nového Města pražského.

Odpověď bych smazala, ale je z jiného zdroje a jsou v ní obrázky. Stejně jsem už byla nařčená, že umím jen opisovat, takže se může objevit jedině další lež … Kdo chce uvěří, kdo nechce, je zbytečné vysvětlovat ..

manon

:) Jo, našla jsem to rychle, vidím, že Tvůj odkaz je jiný, ale vždyť víš, že mně je jedno, když jsou odpovědi podobné, kvůli mně opravdu nic mazat nemusíš, v každé bude něco.

manon

annas: To máš tak, pokud tazatele uspokojila má odpověď, nemusí dál číst. A koho to zajímá, přečte to i to. Tak je to v pořádku.

anonym

Já byla loupit kukuřici, tak bych odpovídala až třetí, což nemá smysl, protože bych odpovídala totéž. Tak jsem jen doplnila. To snad neva :))

manon

Bohemica: To taky neva :)

annas

Mně rovněž nevadí, když někdo vloží stejnou odpověď. Jenže u mě je to nejvíc vidět, jak o tom svědčí několikerá lživá nařčení z opisování, k tomu dodané chybné interpretace …:-))

anonym

annas, tím se nezabývej. Neplýtvej erudicí na plky…

anonym

Bohemico, jste zlaticko .. , takova nase druha Andele .. a jste ji i podobna ! :)) -iv-