Avatar uživatele
Honziiik

Nevíte ze kdy je úplně první vyobrazení Prahy? Kresba nebo rytina atd

Prostě kdo ji první nakreslil.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, johana 56, ivzez, fcoop, anonym, anonym před 4222 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

V Norimberku v roce 1493 vyšla bohatě ilustrovaná latinská kronika LIBER CHRONICARUM. Autor této rozměrné knihy je Hartman Schedel, místní lékař. Kniha obsahuje dřevoryty vzniklé podle kreseb Michaela Wolgemuta a Wilhelma Pleyenwurffa.
Popisuje historii lidstva dle Bible, ale také zobrazuje nejvýznamnější země a města tehdejšího světa. A mezi nimi je i Praha!

Dosud nejstarší spolehlivě známé grafické vyobrazení našeho hlavního města.

http://www.vltavan-praha.cz/vyobra­zeni.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
manon

Nejstarší známé zobrazení Prahy je dřevoryt v Schedelově kronice vydané v Norimberku v roce 1493. Někteří odborníci přisuzují autorství mladému Albrechtu Dürerovi. K dalším známějším autorům zobrazujícím starou Prahu patřili např. Filip van den Bossche, Václav Hollar (1607–1677), Vincenc Morstadt (1802–1875), Samuel Prout a jiní.

Zdroj: http://www.sta­rapraha.cz/his­torie-praha.php

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Doplňuji: říká se tomu veduta.(výtvarné zpracování pohledu na město) :))

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Manon, bylas rychlejší. Když jsem klikla na Odpovědět, žádná odppvěď ještě nebyla vložená. Otevřela jsem si teď tvůj odkaz. V něm jsem při hledání byla, ale špatně četla. Jsou zde i pohlednice Prahy.

Proto jsem hledala dál a našla, že faktem zůstává, že první kresebné zobrazení Prahy na dřevorytu z r. 1493 je i vůbec nejstarším zobrazením Podskalí, které v té době již bylo zahrnuto do opevnění Nového Města pražského.

Odpověď bych smazala, ale je z jiného zdroje a jsou v ní obrázky. Stejně jsem už byla nařčená, že umím jen opisovat, takže se může objevit jedině další lež … Kdo chce uvěří, kdo nechce, je zbytečné vysvětlovat ..

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

:) Jo, našla jsem to rychle, vidím, že Tvůj odkaz je jiný, ale vždyť víš, že mně je jedno, když jsou odpovědi podobné, kvůli mně opravdu nic mazat nemusíš, v každé bude něco.

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

annas: To máš tak, pokud tazatele uspokojila má odpověď, nemusí dál číst. A koho to zajímá, přečte to i to. Tak je to v pořádku.

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Já byla loupit kukuřici, tak bych odpovídala až třetí, což nemá smysl, protože bych odpovídala totéž. Tak jsem jen doplnila. To snad neva :))

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Bohemica: To taky neva :)

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Mně rovněž nevadí, když někdo vloží stejnou odpověď. Jenže u mě je to nejvíc vidět, jak o tom svědčí několikerá lživá nařčení z opisování, k tomu dodané chybné interpretace …:-))

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

annas, tím se nezabývej. Neplýtvej erudicí na plky…

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Bohemico, jste zlaticko .. , takova nase druha Andele .. a jste ji i podobna ! :)) -iv-

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek