iceT

Nevíte od kdy jsou známé ponožky

tak jak je známe dnes?
Doplňuji:
Kerberus-omlouvám se,že jsem použila stejnou otázku.Modrou lištu jsem sice použila,ale nevyhodila mi Váš dotaz…

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nezamysleli-jste-se-nekdy-nad-tim-kdo-a-kdy-zacal-jako-prvni-nosit-ponozky

Další odpovědi
dědapetr

V roce 1589 vynalezl v Anglii jistý reverend William Lee první pletací stroj.Anglická Královna Alžběta I.však odmítla udělit reverendu patent, protože prý jeho punčochy byly příliš hrubé ve srovnání s jemnými hedvábnými punčochami importovanými ze Španělska. Vynálezce nelenil a vylepšil svůj stroj, tak že byl schopen produkovat ještě jemnější punčochy, ale tentokrát byl odmítnut z obavy, že by připravil o práci ruční výrobce punčoch. Lee zemřel v chudobě ve Francii, ale jeho bratr se vrátil do Anglie a začal formovat punčochářský průmysl. Leeův stroj byl tak moderně navržen, že jeho koncepce přetrvala staletí. V podstatě je jeho hlavního principu – systému jehel – využíváno ve strojích, které slouží pro výrobu plně tvarovanýc hponožek, dodnes.

Zdroj: http://www.po­nozkyshop.cz/strip­ky/z-historie-ponozek-1/

anonym

Ponožkové muzeum Naigai (Tokio, Japonsko)
Ano, i ponožky mají své muzeum, a ne jen jedno. Například muzeum Naigai najdete v japonském Tokiu. Bylo založeno v 1978 a nachází se v něm něco kolem neuvěřitelných dvaceti tisíc párů! Mezi nimi můžete vidět nejdelší ponožky na celém světě a nechybí zde ani tehdejší novinka v ponožkovém průmyslu – pár ponožek, které se zahřívají pomocí baterií, jedná se o vynález „Made in USA“. K vidění jsou tu například 1400 let staré vlněné ponožky z Egypta, samozřejmě ponožky, které vznikly na prvních pletacích strojích v Japonsku, i nejjemnější kvalitní ponožky s cenou 100 000¥/3 páry. Zhlédnout můžete i sbírku starých pletacích strojů, fotografie, reklamy a obrazy mapující obuv během mnoha let.
Našla jsem tohle,asi se nedozvíme,kdy byly vůbec první ponožky,ale jsou tu už asi viz.text pěkně dlouho.

elektrikář

Snaha utěsnit nohu v botě je asi tak stará jak lidstvo samo. Indiáni do mokasínů používali sušenou trávu. Ovinutí jemnou kůží. Ve středověku se požívaly onuce noha se balila do plátna. Později tento způsob používala armáda do kožených holínek.Ještě v 60 letech jsem je fasoval jako voják.Do kanad.Už od středověku byl vážený cech punčochářů. Pletly se ručním pletením.Krásně popsáno ve filmu Cech panen Kutnohorských.