annas

Nevíte,kde,kdy a proč vzniklo pojmenování „soukromé očko“?

Soukromý detektiv-soukromé očko.

Nejlepší odpověď
vagra

Když v roce 1908 vznikal Federální úřad pro vyšetřování, v originále Federal Bureau of Investigation, FBI, posloužila mu jako vzor Pinkertonova detektivní agentura. Jak už název říká, založil ji pan Pinkerton. Allan Pinkerton v roce 1850 v Chicagu.
Slogan Pinkertonovy detektivní agentury tvrdil We never sleep, nikdy nespíme. A její znak, otevřené oko, způsobil, že od těch dob se soukromým detektivům říká „soukromé očko“.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/209572235­300023/

DavKom

Já si vždycky myslel, že šlo pouze o chybu překladu z angličtiny, kde se sousloví „Private Investigator“ zkracuje na PI (čti pí áj) a že si lidé špatně vyložili to „I“, které má stejnou výslovnost jako slovo „eye“ (oko). Nicméně odpověď uživatele vagra je rozhodně racionálnější 😉