Nevíte jaké i/y se píše ve slově B-dná???????, děkuji za odpověd

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Máš slovo B (ý/í) dník ve vyjmenovaných slovech po B, aby se tam psalo ypsilon? Ne, nemáš. A co z toho vyplývá? Měkké i!

Další odpovědi:

Zlatý

iceT: copak se tady mluví rusky, aby bylo "Y" "slyšet" jinak než "I"?
Pravopis i/y si lze v češtině leda zdůvodnit, "slyšet" ho nelze.
Jinak platí již uvedená odpověď, že není-li slovo ve vyjmenovaných slovech, ani není k žádnému vyjmenovanému slovu příbuzné, není co řešit.
Doplňuji:
sám mám pravopisný cit, takže vím, co tím je zhruba myšleno, ovšem tím spíš je mi jasné, že se "sluchem" to opravdu nemá nic společného... aniž bych tím chtěl znevažovat něčí slova... kdyby bylo možné i/y v češtině slyšet, prakticky by bylo zbytečné se pravopis [íček] učit.

Zlatý

A co tam slyšíš,když vyslovíš slovo b*dná?Jinak to samozřejmě vím,jaké i\y se tam píše....
Doplňuji:
Sice se tady rusky nemluví,to je pravda,ale jistě jsi pochopil,co konkrétně jsem měla na mysli tím, co je slyšet,když se to slovo vysloví.Krom toho si nedovolím znevažovat tvoje slova ani nikoho jiného,jednoduše proto,že nejsem češtinářka,takže zdůvodňovat to z hlediska vyjmenovaných slov mě na mysl ani na mysl nepřišlo,prosím promiň.

Bronzový

Dlouhé...

Diskuze k otázce

Stříbrný

cochee

quentos: Tomuto postulátu jsem se už na základní škole smál jak malé děcko. U nás na severní Moravě mluvíme tak, že z řeči bez problému rozeznáš tvrdé a měkké i/y. A v centrálně vydávaných učebnicích si mohou psát, co chtějí. Tečka.

Zlatý

quentos

... no jo, jenže to by se muselo psát Y po Ř ;{)>

Zlatý

briketka10

Bedna :O)

Zlatý

iceT

:-)

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4387
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2474
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1826
Zlatý quentos 1547
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.