annas

Nevíte, jaká je historie „posledního zvonění“, při němž jde většinou o předmaturitní loučení studentů se školou?

Nejlepší odpověď
tom004

Poslední zvonění má pořád stejný význam.Něco končí,ať už život,nebo škola.Ale kdo byl první,od kdy se traduje,to nevím.
Tady je docela fajn čtení o zvonech.
http://www.far­nostpocatky.es­tranky.cz/clan­ky/zvony-pocatecke-farnosti.html

Další odpovědi
anonym

poslední zvonění je zkrátka oslava posledního zvonění … na vysoké škole už zvonek začátek ani konec hodiny neohlašuje. Mnozí na vysokou školu ani nemíří, zvonění to tedy každopádně poslední je.

Je to sice prosté vysvětlení, ale 100% logické. Nehledal bych v tom historii a složitý vývoj, nebo snad tajné spiknutí spolku zvonařů a pohřebních ústavů.

vagra

Říká se, že historie „posledního zvonění“ souvisí s pohřbíváním lidí.
Aby nemohl být omylem pohřben člověk ještě živý,/což se kdysi stávalo/ byl mu přivázán na zápěstí provázek, který byl vyveden nad zem a tam spojen se zvonečkem.Takový ještě „živý nebožtík“ měl možnost zatahat za provázek a tak mohl být rychle ze země vyhrabán.
Proto ještě několik dní byl hrob hlídán.
Z této praktiky vzniklo rčení „poslední zvonění“, které v poslední době mnoho lidí dává do souvislosti se školou.

elektrikář

Mám dojem že je to starší zvyk ještě ze středověku studenti se snažili získat nějaké jídlo na cestu domu na prázdniny.