Stingo

Nevíte jak se zohledňuje do přiznání daně z nemovitosti, když budu jen polovičním vlastníkem nemovitosti?

Musí oba ti vlastníci podávat daňové přiznání na tu svoji polovinu, když je to bratr a sestra? Je na to v přiznání nějaký řádek, kde se uvede jenom ta moje polovina a daň bude ve finále poloviční?
Doplňuji:
A když tedy budu to přiznání podávat já, protože už jsem ho před tím podávala, tak jak se dělá to zplnomocnění? Musí se to hlásit na finančáku nebo to nechat být a jen příští rok zaplatit daň?

Nejlepší odpověď
anonym

Každý ze spoluvlastníků platí alikvótní část daně (podle velikosti podílu).
Přiznání k daní může podat každý spoluvlastní zvlášť a nebo si zvolí ´zmocněnce´, který podá přiznání za 100 % nemovitosti (např. jednoho ze spoluvlastníků) – ten i celou daň zaplatí (vyrovnání mezi spoluvlastníky a zmocněncem už není součástí daňového přiznání).
Tedy, např. – s bratrem se domluvíš, že daňové přiznání podáš ty, ty i daň zaplatíš – a polovinu z dané sumy daně ti pak (nebo předem) bratr dá.
Doplňuji:
Pokud je zmocněnec spolumajitelem, prostě jen podá daňové přiznání za celou nemovitost.
Pokud by spolumajitelem nebyl, potřebuje písemnou plnou moc (doloží jako přílohu).

Další odpovědi
Dochy

Nějak mi info od Mowly nesedí. Rodinný dům momentálně se 4 vlastníky (matka, já, sestra) – pokud se pamatuji, tak daňové přiznání řeší matka a já o tom prakticky nic nevím. Daňové přiznání na byt (společné jmění manželů) jsem podával já a žena o tom prakticky neví. Pokud se nemýlím,pak finančáku je u nemovitostí prakticky jedno, kdo to zaplatí, jen když je to zaplaceno.
Takže hlavní je, abyste se vy domluvili, mám jisté podezření, že pokud nemovitost nebude rozdělena (např. na bytové jednotky) pak za správné odvedení daní ručíte všichni.

Bacha, nejsem právník ani účetní, nemusím mít pravdu.
Doplňuji:
jo, tak s tím, že pokud je zmocněnec jeden ze spolumajitelů, nemusí být žádné další doklady už mi to zapadá do sebe…