kokos23

23. 3. nastupuji do star. důchodu. Pokud bych onemocněla, vztahuje se na mne ochranná doba? Více níže.

23. 3. nastupuji do star. důchodu. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale podepsala jsem výpověď dohodou s tím,že budu pokračovat na DPP/jinak by mě přeložili daleko od bydliště/ Pokud bych onemocněla, vztahuje se na mne ochranná doba? Dohodu mám podepsanou k 22.3.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, jestli si dobře vzpomínám,
na starobní důchodce se ochranná doba nezvtahuje.
_________

Poznámky:
(1)
„Výpověď dohodou“ neexistuje (nejde o výpověď!!).
Zde šlo o dobrovolné ukončení zaměstnání dohodou.
(Výpověď dává jenom jedna strana druhé,
k uzavření dohody je potřebný souhlas obou stran.)

(2)
Začátek pobírání starobního důchodu není důvodem
k ukončení zaměstnání ze strany zaměstnavatele.

(3)
Přeložení zaměstnance je možné pouze se souhlasem zaměstnance.
Zaměstnavatel by byl i poté, co byste začala pobírat starobní důchod,
povinen Vám přidělovat práci v místě sjednaném v pracovní smlouvě
jako místo výkonu práce.

(4)
Pokud byste onemocněla před koncem zaměstnání,
skončil by nárok na nemocenské spolu se zaměstnáním.
Potom už by Vám neucházel výdělek kvůli nemoci, ale
výdělku byste nedosahovala proto, že zaměstnání skončilo.)
_____

Podle mne byla chyba na návrh dohody přistoupit. Nejenže při práci na DPP
nebudete mít nárok na nemocenské, navíc na ni můžete odpracovat maximálně
300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům.

Při práci na základě DPP nejste tak chráněna jako při práci
s pracovní smlouvou. Zaměstnavatel si s Vámi bude moci „dělat,
co bude chtít“.

Aby toho nebylo málo:
Zaměstnavatel Vám na DPP nemusí přidělovat (téměř)
žádnou práci, může DPP kdykoliv ukončit bez odstupného.
Výpovědní doba u DPP činí jen 15 dnů…