plebs

Kde hledat příčinu nedostatku řemeslníků v Česku?

V ČR chybí přes 400 tisíc řemeslníků. Zdroj: Náš region.
Na malíře se čeká rok, na obkladače jenom půl roku, tesař klempíř pokrývač rok, popsal ředitel SOJŠ Jarov.
Já jsem čekal na pokrývače jenom půl roku oplechování komína nakonec doporučil za tři roky natřít, neb bude rezatý, pozink je trochu ochuzený.
Na elektrikáře jsem čekal 10 měsíců dostavil se rekvalifikovaný cizinec výměna rozvodové desky jističů a dvou krabiček, no zápasil s tím jak Češi s kapitalismem pořád volal kolegovi jak dál dával si pauzu kouřil malboro jedno za druhým, za šest hodin práce naúčtoval 6500 Kč bez materiálu.
Nemohu posoudit jak to bylo za socialismu, ovšem za první republiky mělo Československo nejvíce rozšířenou výrobu na světě na všechno možné od špendlíků po lokomotivy tudíž řemeslníků a jejich nástupců byl dostatek.

Odpovědi
elkon

Příčina je v tom, že dnes každý nad dělnickými profesemi „ohrnuje nos“. Ale zapomínají na to, že bez dělníků nemůže fungovat nic. Vše kolem nás vyrobili dělníci. Úředník tě nenakrmí, ale pekař a kuchař ano, ale k tomu potřebují stroje a nářadí. A kdo je vyrobí – úředník ne.

Pepa25

V tom, že naši řemeslníci a další kvalifikované síly (zdravotní sestry atd.) pracují na Západě, kde dostávají víc.
Řešení je lákat zase k nám lidi z chudších krajin – také mi vadí, že Ukrajinec připaluje jednu od druhé, ale jsem za něj rád, protože udělá.

Hlada

Ve vládě, resp. ministerstvu školství. Ve snaze zvýšit průměr vzdělanosti se podporují vyšší stupně škol, zvlášť soukromé, na úkor učilišť. Protože je ale rozdělení IQ v populaci stále stejné a platící klienty nelze od maturit vyhodit , snížila se úroveň středních škol a učiliště se zrušila. Výsledkem jsou středoškoláci, kteří neumějí nic spočítat a neumějí ani řemeslo, takže se u nás uplatňují řemeslníci z východu a kdo něco umí, má úžasnou možnost si dobře vydělat.

zjentek

V současnosti chce každý být bohatý a to jak víme jde prací poněkud těžko a řemeslo je s prací hodně spojeno, manželka řemeslníka se necítí dost dáma jestli rozumíš.

(Elkone doufám že jsi začal u sebe a neradíš co neznáš.)

elkon

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.