petka.s

nebát se a nakrást?

Nejlepší odpověď
annas

Masarykova slova

viz archiv
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-rozumite-masarykovske-tezi-nebat-se-a-nekrast

už z minulostí vím, že slova byla vytržena z kontextu. Kradlo se i v době první republiky, krade se i dnes. Často naděje na beztrestnost, spravedlnost má pomalé nohy …

Takže „nebát se a nekrást“, není návod k tomu, aby lidé hromadili svůj majetek. Dnes to berou jako „nevaž se, odvaž se“.

Nebát se – zbavit se strachu před něčím, co považujeme za špatné, nebát se vyslovit svůj názor.

Nekrást – dodržovat pravidla morálky.

Jenže dnes si to mnozí vysvětlují tak, že není třeba bát se krást.

Takže morálka je velkou devízou, která způsobí, že lidé mohou být šťastní. Krádeže vznikají totiž často ze závisti a zde sloveso „nebát se" má jiný význam.

Slova nebát se, souvisí s Masarykovým pragmatismem, co je praktické, to je užitečné. Užitečné je říkat názor, aby zvítězila pravda a přinesla užitek i ostatním.

V jakém kontextu slova vyslovit Masaryk:

Masaryk svá slova myslel zcela jinak. „ Takže v souvislosti s těmi volbami vyzval členy a příznivce strany, aby se v politice nebáli vyslovit své názory. To je ta první část onoho hesla. Nebát se.

Zároveň se vyslovil v tom smyslu, že je rovněž důležitý program hospodářský, v němž by se mělo zcela jasně projevit odhodlání nekrást. Narážel tak na tehdejší hospodaření pražské radnice, kde podle jeho poznatků „je asi deset zlodějů, které je nutno odstranit“, což uvedl ve svém pozdějším projevu „

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/historie-jak-vlastne-vzniklo-nebat-se-a-nekrast-f5d-/p_spolecnost­.aspx?c=A110103­_181548_p_spo­lecnost_wag

Další odpovědi
Rokio

Ne.

Správně bát se není ostuda. Pokud by jsi se ničeho nebála, tak bys mohla přijít k úhoně.

Krást se nejen nemá, ale je to i trestné. Může za to hrozit pokuta, podmínka a v krajním případě i vězení. Navíc je to podle křesťanství i hřích. Porušila bys sedmé přikázání z desatera, a to nepokradež.

Drap

Co tím chceš říct?

paul1

Už v minulosti bylo krédo Inků : „Nekraď, nelži a nebuď líný“.

marci1

Ten kdo krade, do pekla se hrabe.

Savier

Ano, to je slogan politiků…