Lucyfer

Nápady, jak vyřešit, když potřebujete zaplatit hotově, ale poblíž není bankomat?

Představila jsem si, když mám ty okamžité převody, jak si třeba s nějakou paní v obchodě, která má peníze navíc a ideálně i připojení k internetu, vyměňujeme hotovost za číslo účtu, kam jí to hned pošlu digitálně. Ale to je asi nereálný?

Nejlepší odpověď
marci1

Cash-back funguje třeba v Globusu, či Albertu (stačí koupit 1 rohlík).
😄

Další odpovědi
Ametyst

Může být poblíž prodejna Coop, kde je možné dostat u pokladny hotovost jako z bankomatu.

cochee

Ano, to co popisuje Ametyst se nazývá cash-back, na prodejně víceméně čehokoliv, která ale nosí toto označení, „jakoby“ zaplatíš kartou za zboží, kterým jsou v tomto případě peníze (v hotovosti). Nevím přesně podmínky – sám to nevyužívám, ale asi to ty prodejny podmiňují i „opravdovým“ nákupem u nich.

da ny

„Běží, minimálně 6 let…“
😉
Pokladna v obchodě může posloužit i jako šikovný bankomat zdarma
24. listopadu 2018
Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/cashback-vyber-hotovosti.A181123_051­130_viteze_frp
Pokud použijete klasickou debetní kartu, vybíráte zcela zdarma. Když banka umožňuje cashback kreditkou, někdy poplatek účtuje, vejdete se však do dvaceti korun. Cashback můžete využít v síti prodejen Albert, COOP, Globus, Penny Market, Žabka, Teta, EuroOil, ale i u mnoha malých obchodníků mimo řetězce.
https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/cashback-vyber-hotovosti.A181123_051­130_viteze_frp

cappuccino

Cash-back by mel byt i v Penny, ale uz jsem to asi 3× zkousela a nefunguje to. Nebyli mi schopni rict, proc?

Filip84

No, to co popisuješ, je cypina. Jako neříkám, že se nemusí zadařit, jsou lidé, co ti vyhověj jenom proto, protože a) jsou, bohužel, vychováni, b) by museli říct „ne!“, a z toho oni pak mají průjem, nebo třeba c) žijí v domněnce, že by Ti museli vysvětlovat, proč ne a jsou „mistr rétor Babica“ (většinou souvisí s a)). Ale s přibývající online gramotností takových lidí bude ubývat.

Aniž bych chtěl někomu radit, nebo se montovat do života, důrazně doporučuju mít u sebe nějakou tu stovku v hotovosti. Třeba strčenou v podprdě. Nebo mezi deklem a placatým krámem – možností je. Protože, třeba, v autobuse, ve vlaku, pokud platba kartou není možná (což často znamená jenom to, že banka chce zadat pin!), musí cestující zaplatit hotově: jinak nejede. Protože může být nějaký vejpadek na straně bank. Protože může vypadnout proud. Hotovost je hotovost!

Ano, jediný rozumný způsob je cash back. Funguje to úplně jednoduše, je třeba splnit tyto (kumulativní) podmínky:

  • nakoupit u prodejce alespoň za Kč 1.00 (jinak lze kartou platit i Kč 0.01),
  • mít debetní, nebo kreditní, kartu, ne platbu aplikací placatým krámem, nebo nějakým tím platebně pípacím chipem atp.,
  • mít na účtu dostatečný disponibilní zůstatek a nepřekročit limit pro platby u obchodníka, pak lze vybrat až Kč 3,000.00.

Cash back je ze strany obchodníků vždy bezúplatný.

Na straně banky je to, zhruba, takto:

  • jde-li o debetní kartu, je to to samé, jako bys za ty peníze nakoupila v obchodě,
  • jde-li o kreditní kartu, záleží na bankovním ústavu: některé to berou jako platbu v obchodě, a pak za to neplatíš poplatek a běží ti bezúročný období; jiné to berou jako výběr v hotovosti, pak může být účtován poplatek a okamžitě nabíhají úroky.

Tady: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/cashback-vyber-hotovosti.A181123_051­130_viteze_frp je starší přehled, ale už je to po té změně částek, takže to je docela aktuální, no a výpis podmínek bankovních ústavů u kreditních karet je opravdu per illustrationem. Takto to má například Albert https://www.al­bert.cz/pro-zakazniky/finan­covani-nakupu, takto Teta https://www.te­tadrogerie.cz/o-nas/sluzby/financni-sluzby.

Tady jsou podmínky, např. Reiffeisenbank https://www.rb­.cz/promo/cashback. Jenom pro představu, je třeba se informovat u vlastní banky o podmínkách.

Pepa25

Samozřejmě, že je to reálné. Máme platby na telefonní číslo, fungují. Kde je vůle, je i cesta … Normální je ale v současnosti brát v kšeftě karty a nechápu obchodníky, kteří to odmítají.

Dochy

Na cashback býval v ČR limit alespoň 300 za nákup a pak snad 1–1500 pro výběr. Ale mohlo se to změnit. Zkusil jsem to jednou kdysi v nějakém krámku a pokladní musela chvíli hledat noty jak že to vlastně provést. Ale zdařilo se 😉