dsfjlsdjf

Má právo nájemce nedávat nájemníkům bytů výpis za vodu nebo je to nějak zákonem stanovené?

dobrý den, chci se zeptat má právo nájemce nedávat nájemníkům bytů výpis za vodu nebo je to nějak zákonem stanovené.
Chtěla bych se zeptat jako nájemník bytu jestli při výpovědi z bytu pro mě platí 3 měsíční výpovědní lhůta, nebo jestli stačí ukončit smlouvu o pronájmu do konce měsíce.
Děkuji

Odpovědi
msi

Ať máš jasno, takže:
Nájemce musí ze zákona nájemníkům bytu dávat výpis za vodu. Pokud nedává, vyzvi ho k tomu a když odmítne. Vyzvi ho písemnou formou, když ani to, podej žádost u soudu tam pochodíš na 100%.
Tříměsíční lhůta platí pro nájemce a né pro nájemníka. Takže ty můžeš dojet do konce měsíce. Tři měsíce platí, když chce nájemce ukončit smlouvu stebou, napíše ti dopis a od té doby 3 měsíce a musíš ho opustit. Ty 3 měsíce slouží na to, aby sis našel nový nájem třeba víš.
Doplňuji:
re: setapouch: ona má pravdu, může ukončit bez lhůty, ale to by musel porušit… a to pochybuju, proto jsem psal, co jsem napsal
*to jen pro ujasnění, jinak souhlasím naprosto.

ivzez

Předpokládám, že dotaz měl znít jinak, ale odpovím i tak:

Ano, nájemce „má právo nedávat nájemníkům výpis za vodu“.
Nájemce = nájemník. „Výpis za vodu“ je nesmysl.

Pokud se ale ptáte na majitele (pronajímatele) a na vyúčtování vodného
a stočného, pak je majitel povinen nájemníkům náklady řádně vyúčtovat.

Nelze jednostranně „ukončit smlouvu do konce měsíce“.

Výpověď mohou dát obě strany.
Výpověď musí být písemná
a musí být doručena druhé straně.

Výpovědní doba je stejná pro obě strany, v případě nemovitosti
činí výpovědní doba tři měsíce (NOZ, § 2231, odst. 1).

Nájemní vztah lze ukončit i dohodou obou stran,
ale dohodu lze uzavřít jen v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Nájemní smlouvu na dobu určitou lze vypovědět pouze v případě, že
ve smlouvě byly ujednány důvody a výpovědní doba (NOZ, § 2229).

Doporučuji materiál Sdružení ochrany nájemníků (SON), jde
o vybraná ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. – občanského
zákoníku vztahující se k bydlení.

Vybraná ustanovení NOZ k bydlení (formát PDF, 331 kB):
http://www.son­.cz/download.php?e­vent_akce=dow­nload_down&id_dow­n=2014000001

Máte-li s pronajímatelem problémy, mohl by se Vám hodit
i odkaz na SON, kde v „kontaktech“ najdete, kam se můžete
obrátit pro bezplatnou radu: http://www.son­.cz/index.php
Dala bych přímý odkaz, ale kvůli vyčerpanému limitu FUP
se na web SON nedostanu – hrozně pomalu se načítá.

Poznámka:
Výpověď bez výpovědní doby je možná jen za určitých okolností,
jimž však v dotazu podle mne nic nenasvědčuje.

Doplňuji:

Nakonec jsem se na SON dostala.
Odkaz na poradny:
http://www.son­.cz/poradna.php

setapouch

Ano, vlastník musí předložit koncovému spotřebiteli přesný rozpis a vyrovnat nedoplatky a přeplatky – http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2013-67
Výpověď může být i bez výpovědní lhůty – http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/vypoved-najmu-bytu-bez-vypovedni-doby-93134.html