arin

Nabytí právní moci

Jak je to s nabytím právní moci,když po doručení rozsudku který jsem si vyzvedla v určitý den je lhůta 15 dní pro nabytí právní moci, ale druhý účastník řízení ( jednalo se o výživné)si zásilku vyzvedne třeba až za 10 dní, jemu se tedy počítá těch 15 dnů také od převzetí zásilky ? Tím by bylo nabytí právní moci rozsudku pro každého z účastníků v jiný den ? (Dejme tomu, že by nevyužil odvolání.) Jde mi o to, od kdy mohu již požadovat výživné stanovené rozsudkem.
Díky

Nejlepší odpověď
standa

Vámi uvedená 15ti denní lhůta je lhůtou pro nejzazší možnost podání odvolání, nikoli pro stanovení termínu nabytí právní moci.

Rozsudek nabyde právní moci až marným uplynutím odvolací lhůty toho z účastníků řízení, který soudní obsílku převzal jako poslední.

Na druhou stranu se nic dramatického nestane i při určitých ´obstrukcích´ při přebírání této soudní obsílky ze strany povinného, protože
podle § 154 odst. 1 občanského soudního řádu je pro rozsudek rozhodující stav v době jeho vyhlášení, nikoli v době nabytí právní moci.

Nebo-li, vy si bude moci nárokovat výživné skutečně až když rozsudek nabyde právní moci, ale bude to samozřejmě se zpětnou platností od data, který je uveden v rozsudku 🙂

Doplňuji:
To Verka ke „způsobu doručování“:

  • občanský soudní řád ( § 49/4) zná pojem ´náhradní doručení´ což v praxi znamená, že u vybraných druhů písemností (mezi které lze zahrnout i zmiňovaný ROZSUDEK, ale například nelze zahrnout např. PLATEBNÍ ROZKAZ) se má za to, že bylo doručeno, i když se adresát o uložení písemnosti nedozvěděl
  • pokud si adresát nevyzvedne písemnost do 10 dnů ode dne, kdy byla připravena k vyzvednutí, platí, že písemnost byla doručena posledním dnem této lhůty, i v případě, že se adresát o uložení písemnosti nedozvěděl a nastává tedy FIKCE DORUČENÍ

Další odpovědi
verka

I kdyby si to nevyzvedl, je zákon upraven tak, že se zásilka považuje za doručenou. Určitě to tam je někde poznamenáno.