JájsemRaibek

Na jakém principu pracuje kompresor?

Nějak mi nejde do hlavy, jak ten můj kompresor „fouká“. Ne, nejsem blbej, ale popíšu:
Klasický jednoválcový kompresor poháněný řemenicí. Ve válci pracuje píst, který je hnán klikovým hřídelem přes ojnici. V hlavě válce jsou dva otvory. Jeden nasává vzduch, píst jej stlačuje a druhým otvorem vzduch odchází.
A nyní ten problém. Nejsou tam žádné ventily. Jak je tedy docíleno toho, že jakmile jde píst dolu, tak právě tím sacím otvorem nasává vzduch a vytlačuje jej druhým otvorem při pohybu pístu vzhůru?
Pokud by tam byly ventily, tak to pochopím, ale oba otvory jsou přeci otevřené, takže při nasávání vzduchu to musí sát i tím otvorem pro výtlak a obráceně.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Kompresor bez ventilů, tak jak jej popisuješ, by určitě nefungoval. Foukalo by to oběma „dírama“ sem a tam a tlak by se nevytvořil. Něco jsi přehlíd. Rozvody, jak o nich mluvíš v diskuzi, nejsou u kompresoru nutné, ventily jsou pouze na pružinách, které je tlačí do sedla. Sací a výtlačný vždy v protisměru.
S principem aplikace funkce „dvoutaktu“, jak jej popisuje Kepler, jsem se ještě nesetkal a nevím jak by se u něj tvořil „tlak“. Dvoutaktní motor pouze využívá postupného výplachu zplodin a potom ihned i sání, při pohybu pístu dolů po expanzi. Druhým taktem je komprese. Je to výhodné pouze z důvodu jednoduššího mechanického systému, kde nejsou nutné ventily a rozvody. Jak by tento princip mohl fungovat u kompresoru trochu nechápu. Ale nechám se poučit.

Další odpovědi
Kepler

Bez ventilů by pístový kompresor nefungoval. Při pohybu pístu dolů se plyn sacím ventilem nasává, při pohybu vzhůru se plyn stlačuje a pak vytlačuje výtlačným ventilem z válce.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kompresor
V pístových kompresorech jsou používány talířové ventily, popsáno zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ventil
Pak asi existují i kompresory pracující na principu dvoudobého motoru, které ventily nepotřebují – je tam rozvod pístem. To asi bude tvůj případ.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dvoudob%C3%BD_sp­alovac%C3%AD_mo­tor

dubraro

Kromě toho existují i jiné principy práce kompresorů. Například šroubový nebo odstředivý.

Dochy

Dokážu si představit i ten „2 taktní“ kompresor, ale vážně pochybuju že by jej někdo opravdu prodával. Jediná výhoda – odpadají nějaké pohyblivé části. Nevýhoda – příšerná účinnost.

Jak píše Bohumil, rozvody nejsou nutné. U kompresoru úplně stačí aby pracovali na principu zpětné klapky. U motoru je to něco jiného. Tam je nutné pro maximální účinnost řídit i správné načasování, které neodpovídá jen rozdílům tlaku před a za ventilem.

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

dalmatinka

Mě třeba zaujal tenhle článek: https://www.kom­presory-vzduchotechni­ka.cz/n/optimal­ni-ustaveni-kompresoru-v-kompresorovne člověk by nevěřil, jaké detaily a jak na nich záleží… :O

Prochyfil19

Díky za ten článek. To se dost hodí. A hlavně mi to i hodně věcí objasnilo. Právě nějaký kompresor bych do své dílny potřeboval, ale nevěděl jsem jaký druh zvolit. Teď už mám jasno v tom, že potřebuji šroubový kompresor. Díval jsem se, že co se týče nich, tak je ten výběr opravdu obrovský. Asi nejvíc mě zaujaly ty od Boge, které mají na https://www.kom­presory-filtry-servis.cz/

JájsemRaibek

Kepler-no to vím taky, ale kde jsou? Kde jsou rozvody, které řídí ventily?
Něco takového: http://mototechna­.eu/editor/ima­ge/eshop_produc­ts/341100001-20_l.jpg

Kepler

Píšeš, že tam ventily nejsou, takže nemusí být ani rozvody. Tak to asi bude ten dvoudobý princip, kde ventily a rozvod nahrazuje samotný píst a otvory ve válci. Jinak si to vysvětlit neumím.