B-25 Mitchel

Můžu se zeptat, jak to, že právníci mohou mít titul Mgr. i JUDr.?

Vim, že můžou mít jenom jeden, ale někde jsem viděl, že mají buď Mgr. nebo JUDr., může mi prosím někdo vysvětlit stručně konkrétní rozdíl?

Nejlepší odpověď
quentos

Nikde není psáno, že mohou mít jeden jeden – mohou jich mít, kolik chtějí.
Záleží na tom, jak dlouho (a jak úspěšně) studují. Na magistra se studuje nejméně pět let, na doktora práv musíte mít nejdřív toho magistra a pak pokračovat ještě dalších několik (obvykle další 3–5) let (a složit rigorózní zkoušky). Titul JUDr. je tedy „vyšší“ než Mgr., dnes však před ním dávají přednost titulu Ph. D., který je uznávaný mezinárodně (též se jedná o doktorské studium po dosažení titulu Mgr., musí se však napsat nejméně o 100 stran delší dizertační práce).

Další odpovědi
Lamalam

Proč by mohli mít jenom jeden titul?

Cenobita

Vysoké školy jsou ukončeny státní zkouškou, na některých je výsledkem titul Ing. na jiných Mgr. (zjednodušeně řečeno), ale doktorát je další zkouška (nepovinná), kdy se obhajuje rigo (rigorózum, rigorosum) – ústní zkouška konaná za účelem dosažení doktorátu, rigorózní zkouška, pak je z něj JUDr. Tuším, že to platí i pro medicínu MUDr. a MVDr.

Rokio

JUDr. má navíc určitou zkoušku a může tak dělat skutečného právníka, zatímco Mgr. může dělat jenom právního koncipienta.

B-25 Mitchel

Takže když má někdo titul Mgr. tak dělá 3 roky advokátního koncipienta a zároveň studuje dál, aby mohl složit Advokátní zkoušku a poté se mohl stát svobodným právníkem s titulem JUDr. ?

Mimochodem, když má někdo oboje dokončeno, tak může používat oba tyto tituly nebo se už pak používá jenom JUDr. ?

Klaproth

Pleteš dohromady dva rozdílné pojmy – právník a advokát. Právníka můžeš dělat i bez doktorátu a bez advokátních zkoušek.

Lamalam

quentos > Ph.D. není jenom o delší dizertačce. Musíš taky výzkumničit a publikovat (něco „málo“ o tom vím).

Bertinek

Ja jsem si nasla advokata s tit.Mgr .ale patri mezi 10 nejlepsich specialistu v oboru

quentos

taky pravda.