filip584

Můžu použít oranžový maják při doprovodu kolony vozidel?

Zdravím,
Na sraz historických vozidel plánujeme jízdu kolony těchto vozidel po okružní trase a do čela bychom rádi dali vozidlo, které bude celou kolonu vést. Je v tomto případě možné použít oranžový maják?

Nejlepší odpověď
led

Presnú informáciu vám dá ktorýkoľvek dopravný inšpektorát Polície.

Laicky: Ak sa presúva kolóna áut po verejnej komunikácii bez doprovodu Polície mal by byť začiatok a koniec kolóny označený výstražným (oranžovým) prerušovaným svetlom.

Prirodzene, pokiaľ je kolóna roztiahnutá, tak, že počas predbiehania sa môže predbiehajúce vozidlo zaradiť medzi vozidlá kolóny, žiadne výstražné svetlo sa nepoužíva. Takže vo vašom prípade stačí medzi vozidlami dodržiavať bezpečnostnú medzeru pre predbiehajúce vozidlá.
PS. Lepšie je dať o sebe vedieť, než byť priamym účastníkom dopravnej nehody.

Další odpovědi
Emefej

Kdo smí používat oranž. majáky definuje Vyhláška č. 341/2014 Sb.

  • vozidla provádějící práci na silnici nebo krajnici
  • vozidla přesahující povolenou hmotnost nebo rozměry
  • vozidla s nákladem překračujícím povolenou hmotnost nebo rozměry
  • pracovní stroje jejichž šířka překračuje 3 m
  • zvláštní vozidla
  • vozidla doprovázející kolony vozidel ozbrojených sil nebo sborů

To je vše, doprovod kolony historických vozidel tam nevidím

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

Led > nesmysly! Vyhláška hovoří pouze o koloně vozidel ozbrojených složek. A do té se „civilní“ vozidlo nesmí zařadit.

led

Emefej, otázka neznela na vozidlá ozbrojených zložiek, ale na civilné vozidlá.
Ak si ešte raz prečítate moju odpoveď, nikde nepíšem o konkrétnej vyhláške.
Hneď v prvej vete píšem:
Presnú informáciu vám dá ktorýkoľvek dopravný inšpektorát Polície.
je to chybná informácia?
V ďalšej časti odpovede upozorňujem, že ide o laickú odpoveď a nepíšem, že kolóna musí byť označená, ale mala by byť označená. Označením neporušuje vyhlášku. Vyhláška č. 341/2014 Sb to nezakazuje!
V ďaľšej časti píšem o dostatočných medzerách medzi vozidlami kolóny, ale nikde tam nie sú spomenuté vozidlá ozbrojených síl.

Takže láskavo mi nevsúvajte niečo, čo netvrdím.
Paragrafom zdar!

Emefej

Vyhláška určuje, kdo může použít oranžový maják. K dprovodu kolony civilních vozidel se nesmí použít.