postcd

Můžou/mohou – můžete zdůvodnit, proč jsou/nejsou tvary spisovné?

třeba: „lidé se můžou učit“, „lidé se mohou učit“
Mně přijde spisovné akorát to „mohou“, když se řekne „můžou“, tak to na mě působí velmi nespisovně. Jak to je a proč?

Nejlepší odpověď
annas

Můžou/mohou – oba tvary jsou spisovné, jak se dočtete níž.

Jde o vývojové tendence spojené i se zánikem infinitivu na -ci – místo moci, péci atd. moct, péct.

Upravilo se i časování, i když tvary mohu, mohou jsou stále spisovné, převažují především v psaném projevu.

Tvary můžu, můžou jsou hovorové, tedy rovněž spisovné, ale jen pro mluvený, nikoliv psaný projev.

Takže spisovnost má určité omezení.

Další odpovědi
Kepler

ÚJČ tento tvar připouští, ale současně jej označuje jako hovorový. Mně se to taky moc nelíbí, ale poslední roky se slovník spisovné češtiny stává mnohem tolerantnější (třeba zbude – zbyde)…

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mohu

quentos

Kepler: to, že je tvar hovorový, ovšem nic nemění na tom, že je spisovný.