bhud

Můžou mi sebrat invalidní důchod když je plný 3.stupně?

nebo ho budu brát celý život?můžu při plném invald. důchodě začít studovat aniž by mi ho sebrali?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nebudeš ho brát celý život.

V rozmezí od 1 do 3 let ti česká správa sociální zabezpečení (ČSSZ – sociálka) ti pošle papír, který dáš svému praktickému lékaři, který vypíše jak se tvůj zdravotní stav zlepšil či zhoršil.

Podle toho posudku sociálka posoudí zda ti důchod ponechá nebo ti jej sníží či úplně vezme.

Studovat by neměl být problém, ale horší to bude s prací při studiu.

Proč školu taky budeš potřebovat zdravotní způsobilost a tam by „mohl“ být problém. Záleží co chceš studovat a co ty chceš studovat.

Pokud budeš studovat nějaký humanitní obor, kde budeš celý den sedět v aule, posluchárně a maximálně někde v archivu, knihovně tak tam problém nebude.

Pokud by jsi studoval fakultu tělesné výchovy a sportu obor plavání a jsi ochrnutý na vozíku tak už by asi problém byl.

Další odpovědi
pusinka50

Jen chci podotknout, že od 1.1. 2010 se podmínky pro uznání plného invalidního důchodu příšerně ztížily a berou lidem důchody šmahem. Sice si můžeš při něm přivydělat, můžeš i studovat, ale jakmile posudková komise zjistí, že děláš věci, které údajně dělat běžně nemůžeš, sebere ti ho nebo sníží. Před každou posudkovou posílají předem dotazník, abys uvedl, jakou máš školu a znalosti. Když zjistí, že jsi si zvýšil vzdělání denním studiem, čili byl jsi schopný jít do školy, odsedět si tam několik hodin, soustředit se na učivo, dělat si poznámky a dobře se všechno naučit a přitom tebou uvedený důvod, pro který máš důchod, toto údajně neumožňuje, seberou ti ho. Možná, když to dobře dopadne, tak ti nechají načas ten nejmenší v 1. skupině.

anonym

Právo na vzdělání je ústavním právem. Samozřejmě, že se můžete vzdělávat bez rizika jakéhokoli postihu. Přeji Vám hodně studijních úspěchů a odhodlání. Pevně věřím, že Michalu Kolesovi bude invalidní důchod sebrán, neboť u něj nejsou NAPROSTO žádné důvody k výplatě. Těším se, jak bude zametat ulice, a lidi, které soustavně oběžuje (včetně našich olympioniků a té slečně, co hrozil násilím) se na něj půjdou koukat, jak jede s koštětem, oblečený do dresu…