ptáč

Může světlo překonat rychlost světla?

Nejlepší odpověď
arygnoc

áno.

oázka je totiž nepresne položená.
napr čerenkovovo žiarenie (to zelené svetlo vo vodovodných reaktoroch) vzniká práve interakciou nadsveteľných častíc (teda i fotónov pohybujúcich sa v danom prostredí [voda] rýchlejšie ako je rýchlosť svetla pre dané prostredie) s chladiacim médiom viditeľné (zelené) svetlo.

správne má byť otázka formulovaná:
„Může světlo překonat rychlost světla ve _ _ _ _?“ (_ _ _ _ = doplňte)

😉

Další odpovědi
cukrar

Je to základní jednotka, 299 792 458 metrů za vteřinu.
Může kilogram překonat kilogram?

lexx

ano, může…gravitačním ohybem časoprostoru, to je čistá sci-fi spekulace…

arygnoc

@cukrar:

vy hovoríte o absolútnych jendotkách a do toho montujete ralatívnu jednotky (z hľadiska merania – 1 kg má inú hmotnosť, ak by ste ho definoval hoci i na zemi, ale vo vákuu, inú rýchlosť má svetlo vo vzduchu na zemi [hoci i tam, kde ste merali kg]).

VŽDY záleží na PROSTREDÍ – ani teleso o hmotnosti 1 kg vo vode nepôsobí na teleso pod ním voľne ležice hmotnosťou práve 1 kilogram (archimedov zákon).

takže dôležité je, v akom prostredí meranie prebieha, nie nadarmo sa uvádza za (špecifikovaného) tlaku a za (špecifikovanej) teploty (prípadne iných charakteristík prostredia).

😉