Avatar uživatele
Bronzový

Může se v panel. domě zrušit bez náhrady společná prádelna?

I když je vyjmenována ve smlouvách vlastníků jako společná místnost určená k praní, vybavení je už léta nefunkční.
Předpokládám, že je k tomu rozhodnutí potřebná schůze...(?)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Předpokládáš správně. A musí s tím souhlasit všichni vlastníci, kterých se to týká.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Zrušení prádelny představuje dle zákona rozhodování o změně účelu stavby, které náleží do působnosti shromáždění, přičemž zákon nerozlišuje závažnost či důsledky změny v účelu užívání stavby a vždy požaduje souhlas všech vlastníků (ust. § 11 odst. 5 věta první zákona).

Dotaz:
Za jakých podmínek a lze-li vůbec zrušit v domě společenství vlastníků společnou prádelnu a její vybavení. Jedná se o bytový dům společenství vlastníků v počtu osmi členů. Stávající stav vybavení prádelny je 1x plynová pračka, 1 x plynový vyvářecí kotel,1x plynový ohřívač vody PO 35. V současné době používá prádelnu pouze jeden člen společenství. Ostatních sedum členů společenství má zájem z důvodů vysokých nákladů na provozní prohlídky a udržení chodu spotřebičů prádelnu úplně zrušit. V případě, že prádelnu zrušit nelze, mohou se náklady přenést pouze na jejího uživatele?

Odpověď:

Prádelna je stejně jako kočárkárna nebo kotelna společnou částí domu ve smyslu ust. § 2 písm. g) zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Zrušení prádelny představuje dle zákona rozhodování o změně účelu stavby, které náleží do působnosti shromáždění, přičemž zákon nerozlišuje závažnost či důsledky změny v účelu užívání stavby a vždy požaduje souhlas všech vlastníků (ust. § 11 odst. 5 věta první zákona). Dále, dojde-li ke změně v účelu užívání, je třeba tuto skutečnost promítnout i do prohlášení vlastníka budovy, pokud dochází ke změně údajů vymezujících společné části domu. Součástí usnesení shromáždění by proto měla být i změna prohlášení tak, aby odpovídalo skutečnému stavu věci. Zároveň, v případě, že by prádelna byla rušena za účelem dalšího využití jiným způsobem, podléhala by tato změna i souhlasu stavebního úřadu.

Z právě uvedeného vyplývá, že prádelnu bez souhlasu všech vlastníků jednotek zrušit nelze, zároveň nelze jednostranně přenést náklady pouze na jednoho z vlastníků, a to z následujícího důvodu. Prádelna je součástí společných částí domu a na její údržbě se tak ze zákona musí podílet všichni vlastníci jednotek v domě poměrně ve výši částky odvozené ze vzájemného poměru velikosti podlahové plochy jejich jednotky vůči celkové podlahové ploše všech jednotek v domě, pokud se nedohodnou jinak (ust. § 15 odst. 1 zákona), čímž zákon míní konsensus všech vlastníků.

Za popsané situace nezbývá než přesvědčit zbývajícího vlastníka o nezbytnosti tohoto kroku a získat od něj souhlas, jelikož bez souhlasu všech nelze změnit účel užívání prádelny, ani přenést náklady na její provoz na některého z vlastníků.


Avatar uživatele
Zlatý

Prostory které jsou v domě by měly být pro všechny stejně a o tom co v nich bude nebo nebude by měla rozhodnout schůze s majiteli bytů . Něco podobného se řešilo nedaleko nás - jedna rodina si zabrala sušárnu na své věci a když se lidi ohradili- dotyčný řekl...stejně tam dlouho nikdo nevěšel prádlo, tak co. Prostě bezohlednost .


Avatar uživatele
Zlatý

Záleží na druhu vlastnictví - pokud je majitelem obec, je to na jejím rozhodnutí, u SVJ platí § 11 odst.5 OZ ( 100% souhlas vlastníků ), u družstevního nevím.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 927
Zlatý mosoj 861
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 416
Stříbrný cukrar 296
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 237
Stříbrný honza19hk 235
Zlatý Hlada 234
Zlatý annas 224

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.