Avatar uživatele
FlAsh_7

Může se uvnitř sklenice kondenzovat vlhkost (viz popisek)?

Dobrý den, jsem numismatik a již nějakou dobu skladuji mince v kapslích uvnitř polypropylenové krabičky (tento materiál by neměl nic uvolňovat). Samotné mince hodlám v kapslích uchovávat i nadále. Vizuálně se mi však krabičky nelíbily, a tak jsem se poohlédl po něčem lepším. Koupil jsem si tuto vzduchotěsnou nádobu – viz příloha. (https://www.banquet-shop.cz/d/816348­/bormioli-doza-sklenena-fido-05-l-transparent) Sklo je inertní materiál, takže vše bude v pořádku. Jeden člověk (naprostý laik ve fyzice!!!) mě varoval, že by se uvnitř mohla dlouhodobě srážet vlhkost, což by samozřejmě mohlo mince z některých materiálů poškodit. Je to pravda? Je takové skladování opravdu dlouhodobě rizikové, nebo je to jen laická nepodložená teorie? Nerad bych své mince dlouhodobě poškodil. Info: Mince bych skladoval uvnitř této nádoby ve svém pokoji (není extra vlhký -nebydlím u řeky ani rybníka) v tmavém prostředí. Ve svém pokoji jím, spím a (upřímně řečeno) prdím – zmiňuji to kvůli vzduchu.

DĚKUJI za odpovědi a ochotu. Pomáháte tím zachovat kulturní dědictví 🙂.

Zajímavá 0 před 13 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Dobrý den,

teoreticky má váš známý pravdu v tom, že uvnitř hermeticky uzavřené nádoby může dojít ke kondenzaci vlhkosti. Ale záleží na několika faktorech.

Vlhkost se může kondenzovat, pokud je v nádobě vzduch s určitou mírou vlhkosti a dojde ke změně teplot. Pokud se vzduch v nádobě ochladí, jeho schopnost zadržovat vodní páru klesá a voda se může začít kondenzovat na stěnách nádoby nebo přímo na mincích.

Ve vašem případě, kdy je nádoba skleněná a tedy průhledná, pokud by došlo ke kondenzaci, měli byste to vizuálně poznat a mohli byste proti tomu jednat.

Aby se kondenzaci předešlo, je důležité, aby vzduch, který v nádobu vložíte, byl co nejméně vlhký. Pokud vkládáte mince do nádoby v době, kdy je v místnosti vysoká vlhkost (například po dešti nebo v létě), může dojít ke kondenzaci. Můžete se snažit vstup vzduchu minimalizovat tím, že uzavřete nádobu co nejrychleji po vložení mincí.

Pokud byste chtěl být absolutně jistý, mohl byste do nádoby vložit malý sáček s tzv. silicagel granulemi, které vlhkost absorbují.

Doufám, že jsem Vám svým vysvětlením pomohl a přeji hodně štěstí při zachovávání kulturního dědictví.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Pokud je nádoba uzavřena, nedochází k výměně hmoty s okolím. Pokud ano , není nádoba uzavřena.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Pokud se Ti tam dostane teplý vlhký vzduch a pak nádobu dostatečně zchladíš.

Tu vodu tam musíš nějak dostat aby mohla zkondenzovat – nejjednodušší je právě ten vlhký vzduch.

Hoď tam zároveň silicagel…(suchej samozřejmě) měl by se o vlhkost postarat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek