Houslovyklic

Může se něco stát, když budu vrtat/zatloukat hřebíky v blízkosti vypínače?

Potřebuju něco zatlouct v dost těsné blízkosti vypínače a přemýšlím, co by se stalo, když bych se strefila přímo do těch drátů… Mimochodem, nevíte, kterým směrem od vypínače nejčastěji vedou?

Možná blbá otázka, ale jsem elektrikářský negramot. ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Kterým směrem vedou to nevíme,raději to nedělejTrefíš drát jen jednou.
Nech si od elektrikáře zjistit,kudy dráty vedou,pak teprve vrtej,nebo raději zvol jiné místo.
Doplňuji:
Nesundávejte kryt jak píše Hykam,pokud tomu nerozumíte,můžete se dotknout drátu a už sem psát nic nebudete!

Další odpovědi
klumprt

Dráty vedou většinou nahoru, ale těžko říct. Jestli tu elektriku dělal nějaký lidový všeuměl, možné je cokoli.
Myslím si, že v případě, že narušíš hřebíkem vedení, tak vyhodíš pojistky (shodíš jistič). Ale může to být i vlastním tělem, což nebude dvakrát příjemné…

redy

K čemu hřebík u vypínače? Nic se nestane akorát dostaneš velkou ránu.Když se to stalo mě,ale já tam netloukla hřebík,tak sem letěla přes celou místnost. Dneska už je to jen vtipný ale tenkrát… 🙂

kapka

Mne to jako blba otázka nepřijde, protože jsme kvůli tomuhle malem vyhořeli. Naštěstí nám shořel jen kus venkovní stěny dřevěného baráku, pak to hasiči uhasili. Příčina byla, ze se něco dodatečné kovového zatlouklo nebo zavrtalo do stěny a propojily se dráty s hlinikovym profilem uvnitř stěny. Ještě si ten proud po vhodných cestickach doběhl k takové kovové palce, ta se rozzhavila a zacla hořet ta stěna. To mohlo trvat dost hodin. My tu ještě nebydleli ani. A to už jsme měli revizi elektriky a tak. Proste smůla. A zároveň štěstí, protože taky jsme mohli po deseti letech dřiny přijít k hromadce popela…
Vy tam třeba nemáte ty kovový profily, ale něco mi po tyhle zkušenosti říká, ze není dobrý zatloukat hřebíky do drátu. : D Kudy mate vedené dráty netuším. :)

Hykam

Sundejte kryt vypínače a uvidíte, kterým směrem dráty vycházejí z krabice.

isteron

Existujú detektory el. vedení, dokážu nájsť vedenie bez napätia a aj pod napätím, jeden mám doma. Už som ho párkrát potreboval. Alebo elektronické skúšačky napätia.
V starších stavbách sa viedli vednia pod stropom, ale už teraz , ale aj v panelákoch sa vedú v úrovni zásuviek a vypínačov vodorovne. Najmä pri rekonštrukciách.

anonym

https://www.go­ogle.cz/search?q=le­pidla+a+tmely&i­e=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=sqXfVLi9AYX2UP­S_gJgP

honza19hk

vést můžou kamkoli. nicméně když třefíš kabel vrtákemm vyrazíš pojistky, přes plastovou vrtačku ránu nedostaneš. když bu deš zatloukat hřebík, a nevíš zda tam není kabel podrž si ho izolovanýma kleštěma. pokud ale trefíš kabel stejně to vyrazí,pokud by jsi náhodou trefil pouze fázi pak bude hřebík pod napětím, ze´d není dostatečný vodič aby proud uzemnil. pak je jednoduchá pomoc a to že buś vezmeš vadasku nebo si stoupneš na izovanou podložku( lino,prkýnko na maso, kus dřeva atd..) a zkusíš si šáhnout,pokud splníš to že budeš stát na izolantu, proud ti nic neudělá. ,protože není uzavřený okruh.Je to stejné jako když pták sedí na jednom drátě.