Lgee

Může prezident v prezidentské republice nechat někoho bezdůvodně popravit?

Myslel sem že ne ale viděl sem to v Rick A Morty. Tak kde je pravda

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Nemůže – a to nejen bezdůvodně, ale vůbec – nemá na to žádnou pravomoc.
Navíc popravy jsou povoleny jen v některých státech a i v těch, co jsou, nemůže žádný prezident jen tak nechat někoho popravit (ani jinak – on o tom nerozhoduje).
Někde ale rozhodnutí o popravě podepisují = schvalují prezidenti (někde jo, někde ne, ale sami neříkají koho popravit ani ho nemůžou navrhnout, navíc jeho schválení podpisem se dá skoro všude obejít – tedy i v těch popravách. On tedy jen někde schvaluje „podání návrhu na způsob trestu, kterým je smrt“).

Dokonce ani „absolutní“ sultáni, padišáhové a jejich zástupci v těch zemích dnes označovaných jako „absolutistické,“ nemohli bez svolení soudce žádného svobodného člověka popravit ani mu udělit přísný trest (nebo dokonce žádný trest).
Soudní systém tam (třeba v Osmanské říši) byl velmi propracovaný, rozsáhlý a dbalo se na něj. V tomto měli tedy tito „absolutní“ vladaři mnohem menší pravomoce než mnozí evropští králové – kteří ani omylem nejsou označováni jako absolutističtí (protože šlechta, zákony, papež, samotná církev a její vysocí postavení, císařové, ministři,… ti vši jim mohli ubírat/omezovat jejich moc).

Nemluvím ale o diktátorech (- to jsou taky často prezidenti v republikách, akorát to jsou diktatury). Tam může nechat popravit kohokoli.

Rick a Morty je komedie, ještě k tomu animovaná (tam se může odehrát cokoli, stejně jako v Simpsonech ;) ).

Např. Lukašenko, Asad „můžou“ popravovat (samozřejmě i Kim – ale on není prezidentem).

Ale i diktátor nebo tyran je omezen tím, jak moc ho budou ostatní ochotni tolerovat (lid, armáda, jeho zástupci – jiní vysoce postavení lidi kolem něj,…).
Tak svým způsobem neexsituje žádná aboslutní -nebo diktáttorská- moc (kdy by si člověk mohl dělat co chtěl… nikdo nemůže dělat, co chce obzvlášť panovníci – nebo jiné hlavy států).

Další odpovědi
Edison

Záleží na ústavě. Jde o to, jaká práva mu ústava a zákony vymezují.

anonym

V demokratické zemi nikoliv, protože i tam je prezident limitován.

elkon

Přestěhuj se do reality a nevěř pohádkovým hloupostem. Diktátor je jedna věc a ne každý a ne každý prezident je diktátor.

Edison

DoTazatel… 1. povídáš nesmysly. 2. A co je Kim? Marťan? Kim JE prezident!!! Jen ne demokratický.

Je třeba si uvědomit, že demokracie s popravami vůbec nesouvisí, neb demokracie je systém přijímání zákonů. To jaké ty zákony nakonec jsou je zcela jiná věc. Pokud systém u nás dospěje k tomu, že by prezident mohl nechat popravovat, tak to bude platit. Je sice silně nepravděpodobné, že by k tomu došlo, ale není to nemožné. Stačí změnit ústavu a pár zákonů. To má na starosti dvoukomorový demokraticky zvolený padlament v demokratické podobě, pokud to někdo napadne, posoudí to ústavní soud a pokud to navíc podepíš prezident, pak to bude platné. Hotovo, konec. Můžeme se jen modlit, aby Bureš nedosáhl na snížení počtu posranců a zrušení senátu. To by pak získal prakticky neomezenou moc.

Edison

I nedemokratické zemi může být prezident limitován a v demokratické může mít to právo. Jak jsem napsal, jde o ústavu a zákony.

anonym

To jo, ale v demokratické zemi s naplněnou LZPS, je téměř nemožné, aby prezident toto mohl udělat. V nedemokratických zemí je otázka, zda to funguje v praxi. Papír snese vše.

Edison

Pořád platí, že co je psáno, to je dáno. A pokud je psáno demokraticky, že prezident může někoho nechat popravit… pak prostě může. Je to demokratická volba dané společnosti. Ona totiž demokracie je o procesech, nikoli o výsledcích.

anonym

Proto ona důvěra v lidská práva, respektu ke svobodě je nezbytná. Ústava, potažmo LZPS může mít obsaženo cokoliv, ale musí mít zastání.

Edison

Jediný, co mi tam nesedí je ta bezdůvodnost. Ale nakonec… i diktátorské režimy si důvod najdou. A kdo chce, důvod si dycky najde.

anonym

A jsou lidé, kteří tyto důvody jsou bohužel schopni akceptovat.

Lgee

Tak to by byla krásná demokracie, kde je prezident vlastně volený diktátor

Edison

I to ale existovalo. Jde o to si najít význam pojmu diktátor.