Může po mně zaměstnavatel vyžadovat číslo občanského průkazu? Pokud ano, v jakých případech-pro jaký účel???

Vycházím z tohoto článku http://www.novinky.cz/… - 5. odstavec – „..by chtěl zpracovávat další osobní údaje, aniž mu ukládá tuto povinnost právní předpis (z údajů z formuláře se jedná například o číslo občanského průkazu), pak by potřeboval k takovému zpracování váš souhlas…“
Ale nevím,jestli informace v něm jsou aktuální či ne. Je tu někdo, kdo by mi mohl adekvátně odpovědět, nejlépe i s nějakým odkazem, který bych případně mohla předložit zaměstnavateli…
Moc děkuji
Případně v diskuzi, pokud by bylo třeba...
Doplňuji:
I když jsem stávající a ne nově přijatý zaměstnanec,jo (když se tam mluví o přijímaném zaměstnanci)? Jinak Česílko - moc moc děkuji ;)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Ano, dokonce musí zhlediska evidence.
Dle informace zveřejňované Ministerstvem práce a sociálních věcí "Při zaměstnávání zaměstnanců v pracovním poměru si zaměstnavatel zavede evidenci přijatých, kde eviduje" mimo jiné také "číslo občanského průkazu a rodné číslo zaměstnance".
Viz Příručka pro personální a platovou agendu na níže uvedeném odkazu:
http://www.mpsv.cz/…
-
aktuálnost je ke 13.1.2014
Doplňuji:
Pokud budou vycházet stále nové nebo aktualizované předpisy, tak zaměstnavatel musí reagovat na ně, průběžně naplňovat jejich plnění.
Může tedy chtít doplňující informace od zaměstnance.

Další odpovědi:

Pokročilý

ano, ale zároveň se musí řídit zákonem na ochranu osobních údajú tj. tvá data střežit, poskytovat jen na nezbytné administrativní účely, k tvým datům mají přístup jen lidé, kteří jsou proškoleni právě z tohoto zákoníku.... je toho dost, přečti si ten zákoník. Je to užitečné např. možnost sledovatelnosti dat z kamerových systémů...to mnohde nedodržují
Dokonce máš možnost, vědět o všech pohybech svých osobních údajů tj. za jakým účelem a kdy, byla tvoje osoní data poskutnuta.
To, ale v pracovním poměru nedoporučuji. ..účetní se ptá: "to jako vždycky, když otevřu tenhle excel, tak jí mám dát vědět? ...vyhoďte jí."

Zlatý

Na poště ti bez OP nedají nic.
Doplňuji:
Od toho ho máš.

Diskuze k otázce

anonym

Novaky, pleteš hrušky s houbama. Na kamerový systém je už třeba souhlas ÚOOÚ, což v tomto případě není třeba.

anonym

Neděkuj mi, od toho jsou dopovědí.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.