rigormortis

může nezletilé dítě pít nealko pivo?

Pokud má např. Birell 0.49% alkoholu je legální ho prodávat nezletilím?
Kde je hranice alkoholického nápoje dle legislativy?
Pokud to je legální…je to morální? Vždyť tím dítě jen naučíme pít pivo a copotom až mu bude 18let? Dá si snad kofolu nebo si zrovna bouchne alko pivko, jelikož je stejně zvyklé na to ho pít.

Vím že tady už byla tato otázka někdy před dvěma lety, ale odpovědi se navzájem vyvracely, tak nevím.
Doplňuji:
Z článku logicky vyplívá že může pít…jen ho pivovary nesmí propagovat dětem, to jsou dvě různé věci.
A hlavně ten článek pouze potvrzuje nejednoznačnost zákonů.

Nejlepší odpověď
arygnoc

nealko pivo nie je alkoholu prosté pivo, teda alkohol OBSAHUJE.
Je logické, morálne a z tradície vyplývajúce (z tradície, čo sa týka výchovy a výživy dieťaťa, kam nezletilý patrí tiež), že konzumácie tohoto nápoja nie je pre dieťa vhodná.

Zákon hovorí jednoznačne o konzumácii alkoholických nápojov mladistvých a nezletilých.

Napriek deklarácii NEALKO je birrel alkoholický nápoj, názov na tom nič nemení.

Další odpovědi
Olmann

Co tak použít google ? http://zpravy­.ihned.cz/c1-58705640-pivovary-chteji-preradit-nealko-piva-mezi-limonady

Z článku tedy logicky vyplývá, že nesmí.
Doplňuji:
Čti celý článek cituji: Pomoci by měla novela zákonů, které dosud řadí nealko piva do kategorie klasických piv. Co je na tom nesrozumitelného? A hlavně nevypl( í )vá, ale vyplývá.

eso123

Mě samotnému je 15(jsem nezletilý) a nealko v restauraci s rodinou běžně piju.
Nealko není jako slazené sra.ky typu Kofola a jiné limonády kde cukr skoro plave.

Navíc když si člověk dá jídlo tak mi příjde logické si dát ten pulitřík nealka než slazenou šťávu která žaludek akorát naboptná.

Navíc když se dítěti něco výslovně zakáže je jasné,že půjde ven a u první větnamské večerky si ono zakázané ovoce koupí a v konečné fázi z toho může být problém větší než kdyby si ucuclo kousek od rodičů a zjistilo,že zase tak světové to není a raději zůstane u své nezdravé šťávy.

rigormortis

Olmann: pardon za pravopisnou chybu.
Ohledně toho článku…článek rozebírá samotné zařazení nealko piva jako nápoje obecně, jen aby mohl být marketingově nabízen mladistvím, což teď zákony neumožňují.
To že je na konci článku nějaká citace nějaké osoby nelze brát jako relevantní informaci, ale pouze jako citaci názoru.

Olmann

Tak jsem se dohledal patřičného zákona a tudíž opravuji. Nealko pivo s objemem alkoholu 0,49 % nelze považovat za alkoholický nápoj tudíž prodat nezletilému lze. Zákon č. 379/2005 Sb. § 2 písmeno g)

mojitek

eso123 : ale tady nejde o to co komu chutná a kde jsou kila cukru.I když ti dávám za pravdu v mnoha věcech,tak otázka byla zcela jiná. Nezletilé dítě nemůže pít cokoliv co obsahuje byť jen mizivé procento alkoholu.Cigára jsou taky „lehká se sníženým % nikotinu,dehtu atd"a platí na ně stejná pravidla jako na "těžká“.