Miroslavst

Může pít alkohol?

Dnes jsem narazil na problém. Řidič nesmí požít před a během jízdy alkohol. Co takhle spolujezdec? Pozor, na motorce. V zákoně jsem četl jen že nesmí kouřit a musí mít nohy na stupačkách a že nesmí sedět bokem.
Pokud je spolujezdec vyvrácen v autě na sedačce, tak ho tam nějak dostanu a pak vytáhnu, ale co na té motorce?

Nejlepší odpověď
standa

Na vámi zmiňovaný případ pamatují předpisy jediným ustanovením, a to § 9/1.c) zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu :

„Přepravovaná osoba je povinna neohrožovat svým chováním bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, zejména neomezovat řidiče v bezpečném ovládání vozidla.“

Takže spolujezdec může být pod vlivem alkoholu, ale musí se zdržet jednání (chování), které by mohlo být příčinou řidičových problémů při řízení motorky.

Další odpovědi
Marvan

Pokud nebude ve stavu, kdy neni schopen se sám udržet za řidičem motorky, podobný stunt bych nedoporučoval.

Když si dá pivko nebo panáka a nebude policistovi nic nápadného, tak nevidím problém.

straširybka

to je na spolujezdci, jak se cítí, já bych ho ale jako řidič opilého nesvezla. pak by mohli vymyslet nějaké speciální pásy, kdy si řidič spolujezdce k sobě připne. pak nebude mít problém ani s nakláněním se, spolujezdec půjde stejně jako řidič 😁