Fastmancz

Může mi zaměstnavatel změnit pracovní pozici/náplň bez mého písemného souhlasu?

Zdravím,

mám pracovní smlouvu na seřizovače a nyní mě mistr přesunul na pozici dělníka, tzv. dělám práci, která není příslušná mojí pracovní náplně/pozici (není definovaná v pracovní smlouvě) a nedal jsem k tomu souhlas, když jsem se ptal přímo mistra, který toto rozhodnutí udělil, tak mi bylo sděleno, že prý nejsou lidi, tím jsem mu argumentoval, že mě to nezajímá a že mám smlouvu na seřizovače. Následně začal říkat řeči typu, že ano, jsem seřizovač, ale jsem povinen, aby ty stroje běžely (tzv. slovíčkaření, mám za úkol rozchodit mašinu, ale nestát u ní, abych zaplnil pracovní pozici) a zároveň chce, abych se dané stroje naučil obsluhovat, jenže je divný, že mě k onomu stroji přesunul v den, kdy byli přesunuti 3 dělníci na jinou halu a zároveň mě tam chce nechat týden. Osobně si myslím, že jedná v rozporu s pracovním právem a hrubě tím porušuje mojí pracovní smlouvu, protože kdyby se mi něco stalo na dané pozici, tak ve všech dokumentech budu evidovaný jako dělník a v případě jakéhokoliv sporu, bych prohrál, protože by se firma mohla bránit tím, že jsem na dané pozici neměl co dělat, když jsem seřizovač.

Co si o tom myslíte?
Děkuji Vám za názory.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne/Ano.

Vše, co jste si sjednal přímo v pracovní smlouvě lze měnit jen v případě,
že se změnou souhlasí obě strany. Zaměstnavatel Vás může (až na výjimky)
převést na jiný druh práce pouze s Vaším souhlasem.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud zaměstnavatel
nemá důvod daný zákoníkem práce, nemůže
Vás bez Vašeho souhlasu převést na jiný druh práce.

Jinak tomu ale je s pracovní náplní. Tu určuje zaměstnavatel,
který ji v případě potřeby může (po/z)měnit, doplnit apod.

Můžete zkusit zaměstnavatele písemně vyzvat, aby Vám přiděloval
práci odpovídající druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě.
_________

Poznámky:
(1)
Nejsem odborník na seřizování ani obsluhu strojů. Když ale čtu
Váš dotaz, přijde mi požadavek zaměstnavatele, aby seřizovač
uměl obsluhovat stroje, které má seřizovat, korektní a rozumný.

(2)
Jde-li o jednorázovou týdenní výpomoc zaměstnavateli, nejspíš bych
mu vyhověla. Obzvláště zaměstnavateli, který se mnou dosud jednal
korektně. Jen bych chtěla písemné přidělení práce, v němž bude přesně
uveden termín (do kdy).

Další odpovědi
Mc Merkurion

… kdysi platilo, že na dva měsíce tě může zaměstnavatel poslat dělat co potřebuje (bez tvého souhlasu >>> většinou se takto všichni mstí při podání výpovědi), nesmí ti ale snížit mzdu … nevím nic o tom, že by toto nařízení snad neplatilo … osobně si myslím, že v rozporu s pracovním právem nejedná …
… popravdě ??? … koho jinýho postavit za mašinu, když chyběj lidi, než seřizovače, kterej by tu mašinu měl znát dokonale a lépe než dělník ??? … nenapadlo tě, že někdo omarodil, tak se musely dělat narychlo přesuny ??? … mít takovýho zaměstnance, tak jde domů jen s nárokovou složkou mzdy a při nejbližší příležitosti se s ním rozloučim … ptal jsi se na názor ..

Drap

Pokud zaměstnavatel nedodržuje pracovní smlouvu, je to důvod k výpovědi a můžeš odejít.

Dochy

Nevím co myslíš tím: " protože kdyby se mi něco stalo na dané pozici, tak ve všech dokumentech budu evidovaný jako dělník a v případě jakéhokoliv sporu, bych prohrál, protože by se firma mohla bránit tím, že jsem na dané pozici neměl co dělat, když jsem seřizovač."
Smlouvu máš danou, práci určuje firma podle potřeb. Pokud zástupce firmy určí že je třeba něco udělat, pak je to třeba udělat. Důležité je, že jseš zaměstnanec a že děláš to co máš vedoucím nařízeno (pokud to není např. proti bezpečnostním předpisům – nemůže tě bez kvalifikace nechat opravovat např. elektriku)
Také jsem čas jako elektrikář zastupoval dělníky když byly chřipky…

ivzez

@Mc Merkurion
→ platí to dál, já jsem to shrnula pod „výjimky“.

Fastmancz

@Drap – Děkuji za odpověď. Práce mě zatím baví, ale nelíbí se mi tohle jednání. Mám z hlediska zákonu nárok na odmítnutí dané práce s tím, že to není v popisu mojí práce a že jsem podepsal smlouvu na seřizovače, nikoliv na dělníka?

ivzez

Pracovní náplň (popis práce) určuje zaměstnavatel.
Něco jiného je převedení na jiný druh práce (viz má odpověď výše).