Může letadlo vykolejit?

Zaujal mne nadpis fotografií http://natgeot­v.com/cz/air-crash-investigation/ga­lerie/ditch-the-plane

Nejlepší odpověď
arygnoc

určite.
pokiaľ je prepravované po železnici (koľajniciach).

V titulku sa jedná o pripodobnenie.
Správne by malo byť havarovalo.

Další odpovědi
ponovotny

napadá mě příklad, kdy na Bismarcku byl letadlový kolejový katapult, tak tam možná vykolejit mohlo. Jinak vykolejit může jen pokud jede po kolejích. Vyjímkou může být letadlo které by se odchýlilo ze „zaběhlých kolejí“, tedy že by „vykolejilo“ tím že by se odchýlilo od běžného kurzu

led

Ano, spomeňme si na prípad zrážky dvoch lietadiel na Švajčiarskom.
Ruské lietadlo letelo z východu smerom do Španielska, druhé smerom z Talianska na sever. Nad Švajčiarskom sa dostali do križujúcich dráh. Lietadlo z Talianska snížilo letovú výšku, aby zabránilo kolízii. Ruskému počitač radil dvihnúť výšku, ale dispečer zo zeme kázal výšku znížiť. Ruský pilot na príkaz dispečera „prehodil výhybku“ a manuálne znížil výšku, lietadlo vykoľajil, čo malo následok zrážku dvoch dopravných lietadiel.
bližšie:tv seriál letetcké havárie
iný príklad lietadlo letí na pristátie a skončí mimo dráhy – vykoľajilo sa…

marci1

Jedině havarovat. Ten, kdo ten článek psal, nebo spíše překládal, musel být z té zprávy úplně vykolejený ! 🙂