Natee

Může dvanáctileté dítě, které ještě není vysoké 150cm, sedět v autě vzadu bez podsedáku?

Vepředu tuším může až od dvanácti let + 150 cm výšky..

Nejlepší odpověď
brillant

Zákon už nerozlišuje, na jakém sedadle dítě sedí, ale stanovuje obecné podmínky pro přepravu. Rozhodující je výška a váha dítěte.

Zákon pouze rozlišuje, jaký zádržný systém má být použit – jestli stačí bezpečnostní pás, nebo je nutné použít dětskou autosedačku. V autosedačce musí být každé dítě, které váží do 36 kilogramů včetně a měří do 150 centimetrů včetně. Pokud dítě přesáhne některý z parametrů, nemusí sedět v dětské autosedačce. Při přepravě v autě stačí, aby bylo řádně připoutáno bezpečnostním pásem, což zákon dovoluje i na přední sedadle osobního automobilu.
http://www.roz­hlas.cz/motozur­nal/bezpecnos­t/_zprava/656633

Zdroj: http://www.za­konycr.cz/sez­namy/361-2000-sb-zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich-a-o-zmenach-nekterych-zakonu.html

Další odpovědi
cukrar

Jen doplním správnou odpověď kolegy brilanta,
podsedák není autosedačka, bacha na to!!