Mravenec

Může český prezident jezdit MHD?

Danuše Nerudová v pořadu K tabuli! prohlásila, že by jezdila i po zvolení tramvají. Je toto vůbec přípustné? Nebude jí toto ze strany ochranné služby a jiných stran zakázáno?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, je, ale s ohledem na ochranku (a její povinnosti) je to dosti neprofesionální.
Klid, tramvaj (a příslušný bordel v dopravě) NEHROZÍ, holka koupí nový dvanáctiválec „Made in USA“, však jsme to již viděli TOLIKRÁT! Nepamatuješ např. na toho „cyklistu“ (před volbami) za Zelené dobytky (budoucí MŽP)?

Hned po volbách šlo kolo do sklepa a JAK JINAK, než dvanáctiválec (úpo BEST bylo jeho vysvětlení, že je „velmi ekologický“). 🙂

Další odpovědi
led

Nielen český prezident sa môže pohybovať medzi „plebsom“ ale z dôvodu zákonom stanovenej bezpečnosti má pridelenú ochranku, ktorá ho musí všade sprevádzať. V prípade „predierania sa davom, je tam bezpečnostné opatrenie zvýšené.
Humor Danuši Nerudovej v programe "K tabuli!“ je absolútne populistický a ukazuje jej neznalosť povinností a právomocí prezidenta republiky. Jedna z nich je: v prípade zabezpečenia ochrany zverenej osoby, je táto chránená osoba povinná v záujme svojej ochrany poslúchnuť príkaz službukonajúceho veliteľa ochrany. Z dôvodu že električka má presne stanovenú jazdnú dráhu (koľajnice) a externý zdroj energie, je stupeň bezpečnostného rizika zvýšený. Ale je to plne na rozhodnutí veliteľa ochrany, nie na našom nechcení, alebo nechcení.

Drap

Myslím, že jí to nic nezakazuje. Ovšem určitě bude záležet na aktuální situaci

paul1

Asi to zakázané není, ale byl by to velký problém pro ochranku.

Dvorní šašek

Je to čirý populismus. Levicová liberálka perlí. 😎

Filip84

Tak president není omezen na osobní svobodě, ba naopak, president není soudně ani správně trestatelný, vyjma ústavní žaloby k Ústavnímu soudu pro velezradu, no a jediným přípustným trestem je ztráta presidentského postu, nic víc, nic míň.

To znamená, že OS PČR, nebo třeba jeho kancléř, nebo tak někdo a podobně, může osobu presidenta požádat, důrazně požádat, poučit ho o, případných, následcích, ale nutit ho nikdo nemůže. I kdyby president odmítl doprovod OS, nikdo ho k tomu nedonutí.

Takže ano, theoreticky může president/ka sám/a cestovat i nočním autobusem po obci Hlavní město Praha. Však Miloš Virosa jel úzkorozchodným vlakem z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, arciť „s celou rodinou“.

Jiná věc je, co to způsobí. Nebyla-li by úplná dylina, tak by jela v tramway v doprovodu několika příslušníků OS. Pravděpodobně by to dopadlo tak, že by domluvili s dp vyklizení vlečného vozu, nebo tak něco. Dva vlečňáky tramway neutáhne, dp Praha snad ani vlečňáky nemá, takže – vsaď se – by to dopadlo tak, že by přijela VIP tramway (něco, jako https://t3coupe.cz/), a pokud by jezdila soudružka pravidelně, tak věř, že by dp pro ní vytvořil nějakou „TR3 presidentský speciál“, a akorát by tímto svým, populistickým, krokem zabrala místo na přetížených pražských tratích.

Prozatím jsou to jenom populistické pindy kandidátky, která jimi míří na referenční skupinu voličů. Po volbách může být vše jinak.

kastelanvmon

Nemůže, Babiš jezdí svým Mercedesem

plebs

Je to možné když bude prázdná a pojede jenom mladá a pohledná presidentka, tak jak madam Černochová má jasno když přistane raketa v Polsku tak dáma možná z Hradu má iluze o bezpečnosti.

magorvkleci

Český prezident / česká prezidentka může jezdit tramvají, pokud neznečišťuje vozidlo, pokud svým chováním neruší klidnou přepravu cestujících a ani ostatní cestující jinak neobtěžuje.

Dřív toto ustanovení výslovně vylučovalo z přepravy prezidenty „opilé nebo vzbuzující všeobecný odpor“, což mi přišlo případnější.

Pankrác

Myslím že ano.

led

Prepáčte preklep v závere mojej odpovede „Ale je to plne na rozhodnutí veliteľa ochrany, nie na našom nechcení, alebo nechcení.“
Správne má byť: „Ale je to plne na rozhodnutí veliteľa ochrany, nie na našom chcení, alebo nechcení.“

Zdroj: neoficiálny neverejný rozhovor s veliteľom takejto ochrany na podobnú otázku.

aliendrone

led>>> Ó (teď jsem chtěl vložit nějakou mňamikózní cukrovinku, ale nenapadlo mě nic lepšího, než VOSÍ HNÍZDO [mňam!], muehehe). Co dodat – HUSTÝ! 😉 😄