Rokio

Může být za určitých okolností i obyčejná otázka trestným činem?

Je reálné a pravděpodobné, že by se autor prosté otázky stal kvůli ní pachatelem trestného činu? Pokud to není možné, může se stát, že by za její vyslovení, nebo napsání dostal nějaký jiný trest, který by byl trvalý a mohl by tazatele vážně poškodit?

Můžete uvést nějaké příklady témat, na které se v naší demokratické společnosti ptát nesmí?

Odpovědi
autacek

Ano, je to možné. Především to hrozí, pokud napíšeš něco, co souvisí s tvým ponaučením s rasovými, či národnostními menšinami. Toto zkušenost si totiž každý musí udělat sám na vlastní kůži a je nutné se o ni dále nešířit, neb by to mohlo být bráno jako lež.

Ostatní témata obecně zavržení hodná, související většinou se sexualitou, či majetkovými trestnými činy a pod., si pak domysli sám. U řady činů je trestná i příprava.

zjentek

Pokud se furt dokola budu dost neobratně ptát na hlavu státu, můžu to odskákat, nebo odsedět… ale nejsme v Thajsku ani v Koreji.

Jedna taková otázka mě napadla:

Chcete, abych v neděli ve 14.00hod (místo neuvedu) spáchal atentát na Kikinu propiskou do levé náprsní komory u saka?

A je průser. Doufám, že věty nikdo nevytrhne z kontextu!

Rokio

autacek: Myšlenka, nebo i projev myšlenky trestný není. Přípravda je trestná pouze u zvlášť závažných zločinů, nikoliv u obyčejných zločinů, přečinů a přestupků. Pokusu se nelze dopustit u neúmyslných trestných činů.