Rokio

Může být představeným ženského kláštera muž?

Byl by to tzv. abatyšák.

Odpovědi
Filip84

Mnišství je záležitost každé vyspělejší kultury: mnichy a mnišky mají buddhisté, mají je hinduisté, není to jenom záležitost křesťanství.

Zkrátka a dobře, na světě je sorta lidí, kterým velmi vyhovuje, pokud mohou bydlet v nějaké „pevnosti“, která je ochrání před vnějším světem, a ani jim nevadí, že se musí oblékat do pytle od brambor, který si převazují „vkusným“ provazem z šibenice, že se pořádně nenažerou, a vlastně ani jinak vůbec nežijí. Prostě takový „program asketa“.

A když aplikuješ takový „program asketa“, tak součástí „hry“ je, že nebudeš souložit. A tak když je ženský klášter, tak v ten ženský klášter nesmí přijít muži. Jasně, existují výjimky, protože tradiční křesťanství nemá kněžky, nemůže mešní lithurgii cellebrovat cellebrantka, tak musí přijít muž – kněz, farář, atp. A jedině kněz může hodně a platně udělovat svátosti, no a tradiční křesťané se potřebují zpovídat v tzv. ušní zpovědi, no a to bez muže – kněze nejde.

Tak, výhradně za tou příčinou, dochází v klášter muž – farář. Ale představeným musí být vždy žena, protože byl-li by představeným muž, bylo by z toho pokušení, pak by dupal kámen cihlu, a pak by z toho bylo pohoršení, a pak by na to církevní správa musela hodit tutla. Logické, ne? 🙄

Drap

Nemůže

Disraeli

Logicky ne, stejně jako žena představenou mužského kláštera. Záměrně je to odděleno, nejen pohlaví ale i jednotlivé řády a jejich řeholní pravidla. Abatyše X opat.