Avatar uživatele
Registrovaný

Může být platnost dohody na rozvázání PP (§52)podmíněna vyplacením odstupného?Nebo odebráním zboží?Fin.problémy-exekuce!

Výpověď zaměstnavatelem dle §52

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Poznámce o "odebrání zboží" ,stejně jako kolega tom004, nerozumím.

A v tomto kontextu pro mě zcela nepochopitelnou poznámku o "fin.problemech-exekuce" vůbec nekomentuji, nechápu...

Ale mohu vám sdělit, že lze legitimně uzavřít DOHODU o ukončení pracovního poměru z tzv. ´organizačních důvodů´ a v této dohodě i vymezit výši odstupného, které by mohlo být na úrovni 3-5 násobku, podle toho k jakému dni hodláte skončit. POkud byste skončil okamžitě ´ze dne na den´, tak byste se nemusel stydět si říci o 5ti násobek, pokud byste skončil třeba až po měsíci, tak by to mohl být 4 násobek...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dobré ráno.Na takto položenou otázku se nedá odpovědět. Např.: § 52,ale jaké písmeno? Odstupné,odebrání zboží,fin.problémy,exekuce. Kdo je kdo a co komu?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.