martina1

Je platná výpověď pracovního poměru?

Jedná se o mého strýce,který bude kontaktovat právníka,ale mě to vrtá v hlavě.Strýc dostal výpověď ze zdravotních důvodů(depohodl se s majitelem firmy).Jako důvod uvedl,že nemůže řídit motorová vozidla ze zdravotních důvodů,což je pravda a dlouho mu to nevadilo.Ovšem v pracovní smlouvě není uvedeno řízení jako náplň práce.Poze zednické a obkladačské práce.Že toto povolání vykonávat může má lékařské potvrzení.A má nárok při výpovědi ze zdravotních důvodů na odstupné?Můj selský rozum mi říká,že výpověď nemůže být platná,nebo je?
Doplňuji:
Večer jsem se sem už nedostala.Dostal výpověď nejde o dohodu.Má dvouměsíční výpovědní lhůtu,ale může už zůstat doma.Jde o to,že strejda je jeden z těch poctivých řemeslníků a po několikáté odmítl"ošidit"zá­kazníky.Jenže,když se použije nekvalitní lepidlo,tak vše časem opadá a nadávat budou na obkladače a k tomu se on nesníží.Vyústilo vše ve výpověď a po ruce byly zdravotní důvody,které několik let nevadily a nikd řídit nemusel.Nejdemu o to,aby se tam vrátil,protože se vrátit nechce,ale nedostal odstupné a i z vašich odpovědí vyplývá,že výpověd nejspíš platná nebude.Děkuji za osvětlení.Jsem zvědavá s čím přijde od advokáta.

Nejlepší odpověď
mojitek

tak dostal „vypoved“ nebo
„se dohodli“ ??? To jsou dve ruzne veci.
Ale pokud dostal „vypoved“ tak je neplatna,protoze jeho napln prace nebylo rizeni vozidla.
No vic Vam asi napise nas „JUDr,“ Standa :o)
Doplňuji:
pisatelka uvadi,ze DOSTAL vypoved ze zdr.duvodu a jelikoz strci se to nelibi,tak zrejme „dohoda“ byla asi jednostranna :o) no pockame si jestli pribude doplneni otazky. Docela by me zajimalo jak to bude pokracovat dal

Další odpovědi
standa

Mojitkovu bezchybnou odpověd doplňuji o tyto detaily:

  • ve výpovědi musí být uvedeno příslušné ustanovení § 52 a pokud se jedná o písmeno „e“ (což je toreticky jediné, které zaměstnavatel mohl použít), tak je výpověď, ve vztahu k pracovní smlouvě, která neobsahuje pracovní náplň spojenou s řízením vozidla, NEPLATNÁ
  • na odstupné by měl nárok pouze, kdyby se jednalo o výpověd dle § 52/d (viz zdroj), ale to na 100% nebude

To Mojitko:
tak dostal „vypoved“ nebo „se dohodli“ -->

já to chápu tak, že zaměstnavatel se chtěl dohodnout, aby zaměstnanec řídil auto…, a když se nedohodnul, tak mu dal výpověď

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

mojitek

dle toho co pisete ,tak je ta vypoved neplatna a zamestnavatel jednal v rozporu se zakony.At si stryc zajde k doktorovi ktery mu potvrdi ze jeho zdr.stav mu umoznuje tuto praci vykonavat.Samoz­rejme se tam nevrati,ale poslouzi to pri sporu.Tak dejte pak vedet jak poridil u pravnika a jak se to vyviji..