_Lucka_

Může 15-ti leté dítě cestovat do zahraničí pouze na občanský průkaz ?

Doplňuji:
do Slovinska by to šlo ?

Nejlepší odpověď
Syd

15letý občan může zrovna tak jako 50letý občan cestovat do Slovinska na občanský průkaz, a to i letecky, jelikož Slovinsko je součástí EU i Schengenu.

Další odpovědi
Michal Kole

Po EU ( Evropské unii – www.europa.eu ) bez problémů, ale pouze po zemi. U letadla kvůli „špatnému“ zákonu je nutný pas

briketka10

záleží na tom kam a čemu říkáš zahraničí jinak je nový zákon, že každé malé mimino musí mít pas
do Chorvatska
http://www.go­ogle.cz/#hl=cs&s­client=psy-ab&q=cestov%C3%A1n%C­3%AD+do+chorvat­ska&oq=cestov%C3%A1n%C­3%AD+do+&gs_l=ser­p.1.0.0l4.4443­.9547.0.11920­.13.6.0.1.1.3­.376.1409.0j1j1j3­.5.0...0.0...1c­.SKTpKkJFLbo&pbx=1&bav=o­n.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.,cf.osb&fp=8bfbf57­e75d362c&biw=917&bih=437
http://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/index.html

Doplňuji:
pro Syd
Vlastní cestovní pas pro děti platí od 1. července 2012

Děti od července budou muset cestovat přes hranice jedině s vlastním cestovním pasem. Končí doba, kdy si dítě stačilo zapsat na svůj „rodičovský“ pas, tj. POUZE DO 26. června 2012 lze ještě stále cestovat s dětmi ve Vašem pase.

Země, do kterých bude Vaše dítě potřebovat svůj pas jsou např. Egypt, Turecko, Tunisko, Maroko a další země, které nepatří do EU a nejsou součastí Schengenského prostoru.

Dlouho vyřízení cestovního dokladu pro dítě neodkládejte, nemile by Vás mohly zaskočit fronty. Doba vyhotovení cestovního pasu je 30 dnů od data podání žádosti.

Další informace o cestovních pasech nebo jiných dokladech najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Publikováno: 25.06.2012
viz článek:
http://o.invi­a.cz/novinky/2020-vlastni-cestovni-pas-pro-deti-plati-od-1-cervence-2012/

alenad

Od června platí nový zákon , že každé dítě co vycestuje do zahraničí , pozor zahraničí je i Slovensko a Polsko :) tak musí mít svůj pas .Já osobně , bych se nerada vracela z hranic domů – jen kvůli tomu , že se mi nechtělo vyřizovat pas .

Syd

briketka10: Každý 15letý „mimino“ má už občanku. Mimo to i mimina dneska můžou mít občanky, na který můžou po souši cestovat i do Chorvatska.
Michal: To, že nechtěj pouštět do letadla na občanku se týká aktuálně asi právě toho Chorvatska, neni pravda, že by se po zemích EU nedalo cestovat letecky na občanku. Chorvatsko ani neni v EU, natož Schengenu. Jsou ještě země EU, který vyžadujou cestovní pasy – nejsou v Schengenu (Bulharsko, Irsko, Kypr, Rumunsko a Spojené království). Do zemí Schengenu se dá cestovat vždycky na občanku.

briketka10

ještě jsem odpovídala před doplněním otázky, tak jsem nevěděla, kam
_Lucka_ bude cestovat, jinak bych se jí ani neptala čemu říká zahraničí :)