JájsemRaibek

Mohu motor malotraktoru po vypuštění motor. oleje propláchnout naftou?

Nemám jinou možnost (proplachovací olej nemám) a po vypuštění motor. oleje, tedy spíše takové zhoustlé „sra..y“ tekutiny. Takže po vypuštění a důkladném vykapání naleji nový motorový olej. Mohu před nalitím propláchnout a popř. i protočit motorovou naftou? Nafta je mastná a má snad i čistící účinky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Radši bych investoval a koupil ten proplachovací olej, myslím že ty srágory líp rozpustí a vypláchne. Zbytečně se proplachovací oleje nevyrábí. Nafta snad neublíží, ale výsledek je nejistý.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Velice krátké „protočení“ by snad motor poškodit nemělo. Při delším chodu je ale určitě předpoklad „zadření“, odborníci to nedoporučují. A krátkodobé propláchnutí nemá větší účinek. Takže, jak už říká Kepler, buďto koupit „proplachovák“, případně nějaký levný a řídký motorový olej a tím propláchnout delší dobu. Pokud ale nechceš do toho investovat, pak dát už normální olej a další výměnu uskutečnit podstatně dříve, než tam budeš mít opět tu hustou „srajdu“.

dubraro

Skoro radši ne. Zbytky nafty by znehodnotily nový olej.

BTW: Starý olej vypouštěj ze zahřátého motoru – půjde lépe ven a vezme ssebou více nečistot.