EKSOT123

Mohli by ten článek o zemětřesení na Slovensku mít správně?

https://www.msn­.com/cs-cz/zpravy/Zah­rani%C4%8Dn%C3­%AD/v%C3%BDchod-slovenska-zas%C3%A1hlo-zem%C4%9Bt%C5­%99esen%C3%AD/ar-BB1iIWSU?ocid=win­p2fptaskbarho­ver&cvid=9b566db74db3427­6bd9b06e5bbc27d3e&e­i=11

„.....obyvatelé cítili otřesy trvající několik vteřin, kterým předcházel hluk…“

Při odstřelech v lomu vždy nejprve odstřel vidíte, poté cítíte vibrace půdy a teprve nakonec je slyšet hluk. Mohli by to Východňári mít speciálně jinak? Nebo je to chyba českých novinářů?

Odpovědi
led

Neuvediem tabuľky, ale skúsenosti bežného pozorovateľa
Zvuk sa šíri rýchlejšie (približne 330m/sec), než „mechanické šírenie“ otrasov zeme, čo je závislé aj na hustote prenikaného priestoru, (rôzna hustota priestoru v mieste výbuchu a hustota vzduchu + hlasitosť explozie podľa vzdialenosť od epicentra výbuchu k pozorovateľovi.
Takže (výnimočne) novinári píšu pravdu.

Pri odstreloch v lome, ak vidíte odstrel, ste pomerne blízko. Tu je akustická zložka výbuchu tlmená rôznorodou hustotou materiálu v mieste výbuchu. Preto máte pocit, že výbuch počujete neskôr, než posun zeme v mieste výbuchu. Záleží to aj od vzdialenosti pozorovateľa od centra výbuchu, pri ktorej intenzita zvuku klesá rýchlejšie, než sila mechanických otrasov a posunov zeme.

EKSOT123

😮 Led, vlastně jsem si dělal trochu legraci a byl zvědavý, jestli bude kritika spíš na novináře, nebo nějaká legrace o zvláštnostech Východňárů. Vaše odpověď tentokrát nepřichází v úvahu, Rychost šíření mechanických otřesů je až několik km/s, kdežto rychlost hluku pouze cca 343 m/s. (Ametyst by si měl dávat lepší pozor na palce 😉

led

Eksot123, váš pokus o humor je na úrovni žiaka 6.triedy ľudovej po hodine fyziky.