Mohl být můj OP zneužit při předložení na poště, když mi ta paní sestavovala přehled v případě úrazového pojištění?

Vůbec nevím, jestli měla vlastně právo si tu občanku vyžádat. Mám teď špatné svědomí.
Doplňuji:
A co můj podpis ( předtím jsem přebírala balíček)? A mohla by na něco použít i jenom ty údaje z OP jako rodné číslo a tak? Hloupá otázka, jenže se mi stává dost často, že mě lidi využívají, a mám velkou fantazii :D Navíc vůbec podvodně nesmýšlím, takže nevím, jaké jsou cesty k tomuto. Proto panika. Vypadala taky nesvá.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Na poště si ale úplně běžně OP žádají při výběru jakýchkoliv zásilek,takže na to právo určitě mají.
Myslím,že můžeš být v klidu!

Další odpovědi:

Zlatý

V bance si dokonce OP okopírují a nikdo se nad tím nepozastaví. Zneužití OP tak snadné není, buď v klidu.
Doplňuji:
V té bance se ale taky musím podepsat (podpisový vzor), na zdravotní průkazce mám r.č., když si jdu vyzvednout brýle, tak mají r.č. i podpis a tak bych mohla ještě dlouho pokračovat. Ještě jsem neslyšela o případu, že by tímto způsobem byl spáchán závažný trestní čin.

Zlatý

V OP nejsou žádné tajné nebo snadno zneužitelné informace. Jméno, adresa a rodné číslo desetitisíců majitelů ŽL je veřejně dostupné v živnostenském a obchodním rejstříku, jméno a adresa v telefonním seznamu, v katastru nemovitostí je veřejně jméno a adresa majitele... Aby někdo získal něčí osobní údaje, nepotřebuje k tomu kopírovat OP. Na samotný OP dneska už nikdo nikomu nic nedá, takže ti žádné nebezpečí nehrozí. Pár zveřejněných případů z minula je spíš kuriozitou, než skutečnou hrozbou.

Zlatý

Když máš kopii údajů tak si stačí naskenovat pravou občanku a ve photoshopu stačí podle kopie přepsat údaje a vytisknout a zalaminovat a běžný člověk nepozná rozdíl.

U profesionálního padělatele už vůbec nepozná rozdíl ani policie.

Rodné číslo zneužitelné ne, to je klíč do všech databází

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.