Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova "střída" neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pastouška (původně stč. pastevci) obydli pro pastýře, pastuchu. Obydli bylo zařízené pro pro vrchnostenského pastýře a chovatele dobytka. Obecní pastýř měl svěřenou péči o dobytek.

Po zániku společné pastvy se obecní pastouška využívala pro bydlení obecních chudých (žebráků). Obecní pastoušky byly zpravidla přízemní roubené nebo zděné stavby, vnější úpravou a vybavením podobné příbytkům domkářů. Stály na návsi nebo na konci vesnice.

Střída - staročeský význam = třída, řád, takže pastoušky byly určeny pro nižší společenskou třídu. Proto přeneseně pastouška = střída.

Vlast. vědomosti z etymologie.

Další odpovědi:

Zlatý

Střída, řást chleba pod kůrkou, tedy střední část, od toho střída. Pastouška, obydlí obecního pstýře. Většinou nebývalo nijak výstavní spíše nuzné. Někdy se používalo oznaření pastouška i pro obecní chudobinec. Někdy obyvatelé tohoto obecního domu, měli n starosti pasení obecního dobytka.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.