Kazatel

Měna je o 1/2 slabší, cena dodané komodity je 4× vyšší, dodávky jsou na 1/3. O kolik má vyšší/nižší příjmy dodavatel?

Jak stále někdo může věřit, že jsme vlastním zmrzáním Rusko vytrestali?

Odpovědi
Filip84

Já to spočítal takto:

původně jsi dodával 300,000 lb obilí za GBP 60,000.00 (GBP 0.2 / 1 lb).

Nyní dodáváš 1/3, tj. 100,000 lb obilí, zároveň cena je 4× vyšší, tj. GBP 0.8 / 1 lb, tj. 100,000 × 0.8 = GBP 80,000.00. Protože však měna je slabší o 1/2, reálně vyděláš 80,000.00 / 2 = GBP 40,000.00, tedy ty vyděláš GBP 80,000.00, ale jako bys předtím vydělal GBP 40,000.00.

Vyděláš, tedy, 2/3.

Kazatel

Dobrý pokus, ale obávám se že špatně. Měna odběratele je slabší vůči měně dodavatele (závěrečný přepočet). Na druhou stranu toto je možná již zohledněno v nárustu ceny. Pak tu ještě hraje roli ten faktor, že něco z těch 2/3 můžeš prodat i jinde.

Filip84

To máš naprosto nepodstatné, je-li to zohledněno v nárůstu ceny, nebo není. Jde o PPP, paritu kupní síly: pokud poměr jedné měny k druhé klesne na 1/2, vyděláš 1/2. Stejné je to s inflací, a tedy reálnou hodnotou měny: pokud je inflace 50%, vyděláš pořád GBP 1,000.00, jako před inflací, reálně jsi vydělal GBP 500.00, tedy jako před inflací.

Já to nedokážu asi úplně polopaticky vysvětlit, nemám paedagogické vlohy. Možná Disraeli, ten má ekonomické vzdělání.