Matice – postup

Dobrý večer, chci se zeptat, uvedu názornou ukázku
3 –3 1 0
2 7 2 5
3 21 4 12

pokud chci, odečíst třetí řádek od druhého
tak to bude
3 –3 1 10
2 7 2 5 a tímto řádkem si nejsem jista, opíšu ho, i když jsem tuto hodnotu odečítala? Nebo se opisuje vždy hodnota-řádek, která/ý se odečítá/přičítá a řádek, od kterého jsem odečítala se nepíše
snad mně někdo rozumí, díky za vysvětlení;)

Odpovědi
odpomass

Pokud chceš odečíst 3. řádek od 2., tak abys něčeho dosáhla, musíš 2. řádek nejprve vynásobit 3 a 3. vynásobit 2. Potom odečteš 3. od 2. jednoduše a dostáváš (3. zůstane v základním tvaru, popř. ve tvaru vynásobeném 2 – to je jedno, protože Gaussova eliminační metoda povoluje mimo jiné vynásobit jakýkoliv řádek nenulovou konstantou). Čili po prvním kroku získáš matici ve tvaru:

3 –3 1 0
0 –13 0 –5

Dále můžeš postupovat podobně, vynásobením dalších řádků 2 a tak dále.