trakenka

Matematika – vážení kovových koulí

Prosím o pomoc s úkolem z matematiky. Lámu si nad tím hlavu, ale nemohu nic vymyslet… Zde je:
Máte 9 stejně vypadajících kovových koulí a rovnoramenné váhy. Osm koulí má přesně stejnou hmotnost a poslední je o něco málo lehčí. Rukou se hmotnostní rozdíl nedá poznat. Pomocí dvou vážení na rovnoramenných vahách máte zjistit, která je lehčí koule. Jak to uděláte?
Předem děkuji.:-)
Doplňuji:

  • Jste skvělí, díky moc.:-)

Nejlepší odpověď
Alesh

Jéééééééé, dyť je to lehký jak koule. 🙂

1. vážení: 3 + 3 koule (zbylé tři dám stranou)
Pokud je rovnováha, lehčí koule je mezi třemi zbylými, jinak je na nahoru vyjeté misce. Tímto určím trojici koulí, kde je ta lehčí koule.

2. vážení: 1 + 1 koule (zbylou dám stranou)
Rozhodnu podle stejné logiky jako u vážení v předchozím případě.

Další odpovědi
anonym

to jsme taky dělali :D

nejdříve zvážíte tři a tři-pokud budou vážit stejně, tak zvážíte ty poslední dvě a pokud jedna bude těžšé, tak už stačí vážit jen ty tři a to už si domyslete :)

Michal Kole

Trochu pozdě teď řešit domácí úkol 🙂

Příště jej sem hoď v pátek odpoledne hned po škole. Budeš klidnější a my budeme mít víc času na hledání řešení.

Není příklad u hustotě

m lehké koule = m těžké koule
a rovnice

Hmotnost se vypočte když se hustota násobí objemem

ro1V1=ro2V2

Dáš na jednu misku lehčí kouli a na druhou těžší kouli a ukáže se výchylka

nebo vzít kouli na jednu misku a na druhou misku dát závaží odpovídající hmotnosti koule
a pak pouze měnit koule a u které se objeví výchylka tak má jinou hmotnost

BandiOl

Rozdělte koule na tři skupiny po tři koule.
Zvažte dvě skupiny.
Pak zvažte dvě koule.

Podrobnější popis dodám, když si neporadíte. 🙂