lexx

Matematická úloha

Tři mužové koupili v marketu krabici vína, 30.- Kč. Každý dal 10.-Kč tedy. Jenomže pak si pokladní všimla že je sleva a nová cena sice 25.-Kč, poslala tedy učenku s pěti korunovými mincemi jim to vrátit. Holka si nechala 2.-Kč od cesty a mužům vrátila jenom 3 Kč tedy 1 Kč každému. Tedy vlastně zaplatili 10 Kč – 1 Kč = 9 Kč každý * 3 = celkem 27 Kč + 2 Kč si vzala holka to je dohromady 29.-Kč, kde je ta třicátá koruna ?
Doplňuji:
ale samozřejmě ! 30 Kč hotel bys hledal těžko

Nejlepší odpověď
mosoj

Muži zaplatili 27 Kč. Z toho 25 Kč za víno a 2 Kč děvčici. Jakou korunu hledáte ?

Další odpovědi
Alesh

🙂 jj, klasika, mám prozradit řešení? 😉

Jinak tu úlohu jsem poprvé slyšel s hotelem, jak platí za pokoj, částky byly stejné, ale asi někomu to přišlo zajímavější převést na houmlesáky sosající čůčo na zastávce. 🙂

nuže dobrá, já to vyzvoním …

Celé to je postaveno na „účtech“ jednotlivých osob.

Výchozí stav (vztaženo k této transakci):
Muži 30 Kč
Holka 0 Kč
Kasa 0 Kč

Stav 1:
Muži 0 Kč
Holka 0 Kč
Kasa 30 Kč

Stav 2:
Muži 0 Kč
Holka 5 Kč
Kasa 25 Kč

Stav 3:
Muži 3 Kč
Holka 2 Kč
Kasa 25 Kč

Je vidět, že v každém okamžiku je suma 30 Kč. Úloha je založená na sčítání „jablek“ s „hruškama“ (aktiva s pasivy).

bolak

Tohle snad není ani logická úloha, a matematická už vůbec ne :)

Pro ty kdo neprošli 1. třídou základní školy to zjednoduším, aby to bylo zřejmé.

Dva bezdomovci se složí na rohlík za dvě koruny. Každý dá po koruně. Chvíli po tom co vyjdou z Penny Marketu si prodavačka všimne, že si koupili rohlík okousaný od krysy, z přihrádky „Rohlíky okousané od krys“ a ty jsou jen po koruně. Tak vyšle brigádníka jménem Dežo, aby jim korunu vrátil. Dežo si minci strčí do kapsy (později si za ní koupí onen zlevněný rohlík) a odjede na paleťáku si zakouřit.

Bezdomovci tedy vlastně zaplatili 2Kč a korunu si ještě nechal Dežo.

Komu dělá problém pochopit i toto a považuje to za matematickou hádanku, ať to do druhé klasy raději ani nezkouší. :)