donna*lee

Máte někdo zkušenosti s perforací ušního bubínku?

V neděli odpoledne mě z ničeho nic začlo šíleně bolet ucho. Večer jsem jela na pohotovost, tam mi dr řekl, že mám lehce překrvený bubínek a dal mi do ucha cípek napuštěný líhem.
Během noci mi ale bubínek praskl. Odpoledne jsem s tím jela na ORL a tam mi doktor potvrdil, že jde o perforaci, dal mi ATB a za týden na kontrolu.
Teď mám ucho zalehlé, neustále mi v něm píská a je hodně citlivé.
A tímto bych se chtěla zeptat, jestli se vám už stalo něco podobného? Jak dlouho se vám bubínek hojil? A za jakou dobu se to začalo zlepšovat?

Děkuju :)

Odpovědi
anonym

Já nemám zkušenosti, ale přečetl jsem si o tom na netu:
Po prasknutí nebo natržení ušního bubínku často dojde ke zhojení během několika týdnů až měsíců,[2] a to i pokud se nijak neléčí. Kontrola u doktora je však velmi žádoucí. Možné jsou komplikace jako třeba infekce, pokud se přes díry v bubínku dostane voda dovnitř do ucha a proto je velmi nutné, aby se důkladně dávalo pozor, aby se do ucha po dobu hojení nedostala voda, také je zakázáno jakékoliv čištění ucha bez porady s lékařem a je také třeba opatrně smrkat. Pokud se ušní bubínek hojí pomalu, může doktor na okraj ušního bubínku nanésti speciální roztok, který podporuje a zrychluje růst buněk. V závažnějších případech se může ušní bubínek opravit chirurgicky (tympanoplastie). Sluch se obvykle po zhojení zlepší na původní úroveň, ale u závažnějších případů nebo po komplikacích i u lehčích případů může zůstat trvalé poškození sluchu nebo v nejhorším případě hluchota. Pokud se ušní bubínek zcela nezhojí, musí se poté už natrvalo dávat velký pozor při čištění ucha a bránit tomu, aby se k ušnímu bubínku dostala voda.

led

Záleží od veľkosti poškodenia bubienka. Nie som odborník, aby som vám povedala, ako dlho potrvá liečba.
Dá sa to prekonať, dôležité je dodržiavať príkazy ošetrujúceho lekára a spolupracovať, najmä potlačiť v sebe katastrofické myšlienky, čo keď…
„Teď mám ucho zalehlé, neustále…“ Je to prirodzené, váš organizmus pracuje na „regenerácii vášho audio zariadenia“
Z vlastnej skúsenosti viem, mne sa to stalo kedysi v mladosti pri potápaní, až tak, že som cez ucho dokázala zhasnúť horiacu zápalku, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.
Ostal mi zjazvený bubienok, ale naďalej počujem hudbu (okrem jednej frekvencie, 6kHz, a jej násobkoch). Kto nevedel o tejto nehode, to nepoznal. Ak si necháte po doliečení spraviť audiotest, aby ste vedeli, ktoré frekvencie ako vnímate, naučíte sa s tým žiť. Zvuk totiž človek vníma nielen ušami, ale aj telom, pokožkou.