iwetax

Mám vyplnit daňové přiznání?

Předem říkám , že se v tom vůbec nevyznám. V roce 2009 jsem od začátku roku do května byla na nemocenské. Poté jsem nastoupila na mateřskou a od prosince mám rodičák. Otázka: Musím vyplňovat takový ten oranžový papír jaký jsem vždy v březnu u zaměstnavatele podepisovala? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

NEMUSÍTE, ale můžete.

Zmiňovaným ´oranžovým´ papírem (který je spíše znám pod slengovým názvem „růžové prohlášení“) je tzv. Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků.

Toto ´prohlášení´ NEMÁ VÝZNAM pro poplatníka daně, který v daném roce neměl žádné zdanitelné příjmy.

Pokud jste však na počátku roku 2009 toto ´prohlášení´ podepsala a zaměstnavatel vás nyní vyzývá k dalšímu podpisu, tak se nezdráhejte, protože budete podepisovat:

  1. že za rok 2009 nenastaly v prohlášení žádné změny (je jedno, že jste neměla příjmy)
  2. i pro období r.2010, kdy teoreticky můžete u zaměstnavatele pracovat např. na Dohodu o provedení práce a díky tomuto ´podpisu´ si budete moci uplatňovat slevu na dani z příjmu.

Ještě bych na závěr upřesnil, že v názvu otázky máme drobnou chybičku, protože jste měla určitě na mysli výše zmiňované ´prohlášení´ a ne daňové přiznání.